🗯️ For collaborations,
co-production or commercial lease of spaces, contact us on

︎produkce@petrohradskakolektiv.com

For studio lease, send us your portfolio to

︎ ateliery@petrohradskakolektiv.comMon — Sun 
opening of the season on May 17th  save the date!   


For the program go to: www.kinopetrohradska.cz

For reservations/rent contact us on

cinema:
︎kino@petrohradskakolektiv.com

bar:
︎bar@petrohradskakolektiv.com


JEDNA DVA TŘI GALLERY is showcasing emerging artists since 2016 in Prague.

︎︎︎ ︎ ︎︎︎ ︎

For inquiries, information about gallery or gallery program, contact us on

︎ gallery@petrohradskakolektiv.com

Exhibition program 2021 has ended.
We are looking forward to your visits in 2022.
KAFE PETROHRADSKÁ is refreshing us with freshly brewed coffee since 2019.

︎︎︎ ︎ ︎︎︎ ︎


☕️️For reservations up to 30 people, send us an email or call 

︎ kafe@petrohradskakolektiv.com
︎ +420 720 519 563

temporarily closed - under reconstruction

The culture center Petrohradská kolektiv presets its newest project Kino Petrohradská - a single-screen repertory cinema that opened in July 2021. The cinema is built in a former industrial space of an assembly workshop of an historically defunct area of a mill, a bakery, and later a factory for chocolate goods. Currently this complex serves as a base for a gallery, a café, and Prague based and foreign artists. Most importantly, however, it offers a pleasant environment for our visitors. 

Nový projekt kulturního centra Petrohradská kolektiv Kino Petrohradská je jednosálové repertoárové kino, které spustilo svůj provoz v červenci 2021. Areál, jehož je kinosál součástí, se nachází v prostorách bývalého industriálního prostoru montážní dílny, historicky zaniklého mlýna, pekárny a později továrny na čokoládové zboží. Komplex dnes slouží jako zázemí pro galerii, kavárnu, pražské i zahraniční umělce, především však poskytuje příjemný prostor našim návštěvníkům.

Kino Petrohradská screening program consists of a selection of the most interesting productions from the current distribution, as well as a number of films that did not receive enough attention in the Czech distribution. Our continuous goal is also to publish our own dramaturgical selections and retrospectives within our program Petrohradská Presents in collaboration with the dramaturge Christopher Small who is, among other things, a part of the Sheffield Doc Festival committee.
V programu Kina Petrohradská najdete výběr toho nejzajímavějšího z aktuální distribuce, stejně jako řadu snímků, které nedostaly v české distribuci příliš pozornosti. Průběžně vydáváme vlastní dramaturgické výběry a retrospektivy pod hlavičkou Petrohradská Presents ve spolupráci s dramaturgem Christopherem Smallem, který je mimo jiné součástí komise pro Sheffield Doc Festival.

Christopher Small

Christopher is a writer, a filmmaker, and a programmer, originally from the United  Kingdom, currently based in Prague. He is the Project Manager of the Locarno Critics Academy, a respected film criticism workshop within the Locarno Film Festival. Christopher will also curate Doc/Fest's 2020 retrospective strand, Reimagining the Land, to be shown as part of the festival's online programme for 2020.
Christopher Small

Christopher je spisovatel, filmový tvůrce původem z Velké Británie, v současné chvíli působící v Praze. Mimo jiné je projektový manažer Locarno Critics Academy, která funguje jako dílna filmové kritiky během respektovaného festivalu Locarno Film Festival. Tento rok byl Christopher také kurátorem Sheffield Doc Festivalu.You can find the program at www.kinopetrohradska.cz
 Program kina můžete najít na vlastních stránkách www.kinopetrohradska.cz

The cinema’s capacity is 58 seats. Screenings are projected with Barco DP2K-6E projector in 2K resolution with a 7.1 channel sound.
Naše kino má kapacitu 58 míst a disponuje projektorem Barco DP2K-6E. Promítáme v rozlišení 2K a disponujeme 7.1 kanálovým zvukem.


If you’re interested in renting the cinema for private purposes, such as screenings, concerts and other kinds of events, please contact us via email or on phone number:

produkce@petrohradskakolektiv.com

+420 603 112 399.

V případě soukromých projekcí, koncertů, firemních večírků, natáčení nás prosím kontaktujte na:

produkce@petrohradskakolektiv.com

tel. +420 603 112 399