🗯️ For collaborations,
co-production or commercial lease of spaces, contact us on

︎ produkce@petrohradskakolektiv.com

For studio please, send us your portfolio to

︎ ateliery@petrohradskakolektiv.comJEDNA DVA TŘI GALLERY is showcasing emerging artists since 2016 in Prague.

︎︎︎ ︎ ︎︎︎ ︎

For inquiries, information about gallery or gallery program, contact us on

︎ gallery@petrohradskakolektiv.com

Mon — Fri
/ 2pm— 8pm
Gallery and yard spaces are accessible through the cafe.
KAFE PETROHRADSKÁ is refreshing us with freshly brewed coffee since 2019.

︎︎︎ ︎ ︎︎︎ ︎


☕️️For reservations up to 30 people, send us an email or call 

︎ kafe@petrohradskakolektiv.com
︎ +420 720 519 563

Mon — Fri
/ 9am — 11pm 

Sat — Sun
/ 2pm  — 11pm


JEDNA DVA TŘI GALLERY


JEDNA DVA TŘI GALLERY


Jedna Dva Tři Gallery was launched in March 2016. Until the year of 2018 was the gallery space situated at the corner of the building at the crossing of streets Ukrajinska and Petrohradska. Kafe Petrohradská took over the original space of the gallery and nowadays you can use their entrance to find the gallery in the courtyard. Activities include solo exhibitions of the youngest generation of Czech artists and foreign residents of the Petrohradská kolektiv Residency Project, thematic lectures and discussions. The main focus is working with space based on experimental environment. Specifically, we aim for authorial exhibitions and create a new work directly for the gallery.

The result is exhibitions that responds to gallery space, even though the theme remains. The challenge is to engage the general public and mediate it with contemporary art, in order to connect people, ideas and practices on the local and international level. Naturally, we strive to engage and then share exploratory creative processes. We see art as a mutual resource, a catalyst for innovation and a means of connectivity.


For inquiries, information about gallery or gallery program, contact us on: edita@petrohradskakolektiv.com

Mon — Fri / 2pm— 8pm
Gallery and yard spaces are accessible through the cafe.


︎︎︎ Facebook ︎︎︎ Instagram
Činnost Jedna Dva Tři Gallery byla zahájena v březnu 2016. Do roku 2018 se nacházela na rohu budovy mezi ulicemi Ukrajinská a Petrohradská. Nyní je umístěna ve dvoře objektu, který je přístupný prostřednictvím kavárny, která zaujala její původní místo. Aktivity zahrnují samostatné výstavy nejmladší generace českých výtvarníků a zahraničních rezidentů projektu Petrohradská kolektiv Residency Project, tématické přednášky a diskuze. Stěžejní body se zaměřují na práci s prostorem na bázi až experimentálního prostředí. Konkrétně si klademe za cíl umožnit každému tvůrci autorské výstavy, vytvořit novou práci přímo pro galerii.

Výsledkem je výstava, která reaguje na daný prostor, i když téma tvorby zůstává. Výzvou je zaujmout širokou veřejnost a zprostředkovat jí kontakt se současným uměním, s cílem spojit lidi, myšlenky a praktiky na lokální i mezinárodní úrovni. Přirozeně usilujeme o zapojení a následné sdílení průzkumných tvůrčích procesů. Umění chápeme jako vzájemný zdroj, katalyzátor inovací a prostředek konektivity.
Pro dotazy, informace o galerii nebo galerijním programu nás kontaktujte na: edita@petrohradskakolektiv.com

Po — Pá / 14h — 20h
Prostory galerie a dvora jsou přístupné prostřednictvím kavárny.

.