For collaborations, co-production or commercial lease of spaces, contact us on: produkce@petrohradskakolektiv.com

For studio please, send us your portfolio to:
ateliery@petrohradskakolektiv.com

JEDNA DVA TŘI GALLERY is showcasing emerging artists  since 2016 in Prague.

︎︎︎ Facebook ︎︎︎ Instagram

For inquiries, information about gallery or gallery program, contact us on: gallery@petrohradskakolektiv.com

Mon — Fri / 2pm— 8pm
Gallery and yard spaces are accessible through the cafe.

KAFE PETROHRADSKÁ is refreshing us with freshly brewed coffee since 2019.

︎︎︎ Facebook ︎︎︎ Instagram


For reservations up to 30 people, send us an email on: kafe@petrohradskakolektiv.com or call +420 720 519 563

Mon — Fri / 9am — 11pm 

Sat — Sun / 2pm  — 11pm


ARTISTS IN RESIDENCE


UMĚLEC V REZIDENCI 


As of 2016, we annually invite up to ten artists from all over the world. Residency project proposals are submitted through opencalls, which are then selected by a specialized committee. Residencies are finished up by the artists presentation and an exhibition project or other cultural activity. The direction is to provide space for foreigh artists in Prague, let them approach local contemporary art scene and provide a space for cultural exchange.

The residency provides a working and living space for the artist to freely move around. There are three selected studios for residence use only, accesible workshop with tools, a full studio, recording studio and a yard. The resident artist will be granted a living space in an individual room of an apartement shared by other artists on location.

As there many local artists constantly moving around the complex and the cafe, foreign artist can be met with plenty of opportunity for social and artistic interaction. The Artist In Residence programme is directed at independent foreign artists who bring a specific project, or are simply interested in expanding their horizons.

Od roku 2016, každoročně přivítáme až deset výtvarníků z celého světa. Skrze open-cally lze předkládat návrhy, které jsou následně hodnoceny odbornou komisí viz. jednotlivé otevřené výzvy. Pobyty jsou zakončeny autorskou prezentací a výstavním projektem či jinou kulturní aktivitou. Cílem je nabídnout možnost zahraničním tvůrcům pracovat v Praze, seznámit je se zdejší uměleckou scénou a přispět tak k oboustranné kulturní výměně.

Součástí je poskytnutí pracovního prostředí, ve kterém se umělec může pohybovat. V budově jsou pro tyto účely vyhrazeny tři ateliéry, dostupná dílna s nářadím, foto-video ateliér, nahrávací studio, sdílená kancelář a dvůr. Rezident má k dispozici soukromý neprůchozí pokoj ve třípokojovém bytě se společenskými prostory, kuchyní a sociálním zázemím. Byt se nachází v přízemí ateliérového komplexu.

Díky působení českých členů v ateliérech, má zahraniční rezident možnost umělecké i společenské interakce. Rezidenční program pro zahraniční umělce je určen nezávislým vycházejícím tvůrcům, kteří mají specifický projekt, nebo chtějí jen obohatit svojí tvorbu o práci v jiném prostředí.


PAST RESIDENCIES

PROBĚHLÉ REZIDENCE2017                  
APL315             
KLONE             
Flora Liron


STUDIOS

ATELIÉRY

Studio complex project named Petrohradská 1.2.3. functions since the creation of Petrohradská kolektiv and it is the first project done by the association. We currently provide spaces for over 60 residents in 36 studios. We have had over 200 artists, designers and producers focused in fields painting, sculpture, film-making, music, product design etc.
Ateliérový komplex s projektovým názvem Petrohradská 1.2.3. funguje již od samého počátku Petrohradská kolektiv a je jejím prvním projektem od roku 2015. V současné době čítá 69 rezidentů v 36 ateliérech, toto číslo je však fluidní, dohromady se u nás od roku 2015 vystřídalo více než 200 tvůrců působících v oblasti malby, sochy, filmu, hudby, designu ad.


Have you left your comfort zone yet? with Soyoung Bae from Daniel Konopac on Vimeo.

A kaleidoscopic snapshot of a South-Korean new media artist Soyoung Bae examining fictional moments that reflect specific cultural aspects.

“You can be anything you want to be”- A short and clichéd sentence we hear throughout our lives from mentors attempting to motivate us with the perceived possibility of endless horizons. It is a sentence that can often turn back on us as a demotivating force - combining our actual reality with the fear of leaving our comfort zone.

This video is based on conversations with south-korean new media artist Soyoung Bae during her residency at the artist-run initiative petrohradska_kolektiv in Prague in 2019.


.