Shakali

na dvorku Petrohradské
 

01. 06. 2023 19:30

Vstupné: dobrovolné
Entry: donationShakali is a solo project of the Finnish musician and producer Simo Hakalisto from Brno's AVA collective. In his live-sets Shakali works on the borderline of human expression and machine unpredictability, combining elements of hypnagogic minimalism, experimental ambient and synthetic folklore. Live sets create symbiotically synthetic and organic landscapes performed with a modular synthesizer combined with acoustic instruments - mainly kantele, a local psaltery instrument from Karelian region in Finland. Shakali’s debut album Petojen tavat (2021) was released by the Finnish label Ikuisuus and his latest album Aurinkopari was recently released on tape and vinyl by the French-Australian label Good Morning Tapes.
Summer and fall in the courtyard at Petrohradská Kolektiv will be a showcase of live acts with the focus being on contemporary music production. We will present a broad variety of quality acts from the Czech alternative scene, ranging in genre from electronics, to pop, to country. Dramaturgy oversight will be handled in the fourth year by music producer, scenic and film music composer and member of music promoters collective – Wrong- Mojmir Mechura.
ig: https://www.instagram.com/omshakali/

bc: https://shakali.bandcamp.com/album/aurinkopari

Shakali je sólový projekt finského hudebníka a producenta Simo Hakalista z brněnského kolektivu AVA. Ve svých živých setech Shakali pracuje na pomezí lidského vyjádření a strojové nepředvídatelnosti, kombinuje prvky hypnagogického minimalismu, experimentálního ambientu a syntetického folklóru. Jeho živé sety vytvářejí symbioticky syntetické a organické krajiny, které vznikají pomocí modulárního syntezátoru ve spojení s akustickými nástroji - především kantele, tradičním nástrojem z karelské oblasti Finska. Jeho debutové album s názvem "Petojen tavat" (2021) vyšlo pod finským labelem Ikuisuus a jeho nejnovější album "Aurinkopari" nedávno vyšlo na kazetě a vinylu pod francouzsko-australským labelem Good Morning Tapes.
Léto a podzim na dvoře Petrohradská kolektiv s cyklem živých koncertů, se zaměřením na současnou hudební produkci. Má za cíl představit různorodost a kvalitu české alternativní scény napříč širokým žánrovým spektrem od elektroniky, přes pop až ke country. Dramaturgického vedení se zhostil již čtvrtým rokem Mojmír Měchura, hudební producent, tvůrce scénické a filmové hudby a člen pražského kolektivu Wrong.


Provoz kulturních aktivit Petrohradská kolektiv je v roce 2023 finančně podpořen Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy, a Městskou částí Prahy 10.

The production of the cultural activities of the Petrohradská kolektiv is financially supported in 2023 by the Ministry of Culture of the Czech Republic, Municipality of the City of Prague, and the Municipal District of Prague 10.