WHY/AMI
na dvorku Petrohradské
 

01. 08. 2023 19:30

Vstupné: dobrovolné
Entry: donationMario Tupý, a member of the Strahov collective Organizovaný Plevel, steps onto the ambient music scene accompanied by modular and analog synthesizers. As a producer and occasional DJ, his music strongly reflects the post-punk, goth, and synth sounds of the 1980s. He introduced himself in the past year through several projects alongside his colleagues in dance and noisy live performances. Now, he will present his solo ambient set with elements of noise and a horror atmosphere that contrast with the warm sounds of analog. Prolonged and oppressive soundscapes are complemented by samples under the live accompaniment of keyboard.
Summer and fall in the courtyard at Petrohradská Kolektiv will be
a showcase of live acts with the focus being on contemporary music production. We will present a broad variety of quality acts from the Czech alternative scene, ranging in genre from electronics, to pop, to country. Dramaturgy oversight will be handled in the fourth year by music producer, scenic and film music composer and member of music promoters collective
– Wrong- Mojmir Mechura.
Mario Tupý, člen Strahovského kolektivu Organizovaný Plevel vstupuje na scénu ambientní hudby za doprovodu modulárních i analogových syntezátorů. Producent a příležitostný DJ, v jehož hudbě se silně odráží post-punková, goth i synth hudba osmdesátých let, se představil v posledním roce několika projekty po boku kolegů z kolektivu v tanečních a noisových živých vystoupeních. Nyní představí svůj sólový ambientní set s prvky noisu a hororové atmosféry, které kontrastují s hřejivými zvuky analogu. Táhlé a tísnivé zvukové plochy doplňují samples za živého doprovodu kláves.
foto: Nika KrasnikaLéto a podzim na dvoře Petrohradská kolektiv s cyklem živých koncertů, se zaměřením na současnou hudební produkci. Má za cíl představit různorodost a kvalitu české alternativní scény napříč širokým žánrovým spektrem od elektroniky, přes pop až ke country. Dramaturgického vedení se zhostil již čtvrtým rokem Mojmír Měchura, hudební producent, tvůrce scénické a filmové hudby
a člen pražského kolektivu Wrong.


Provoz kulturních aktivit Petrohradská kolektiv je v roce 2023 finančně podpořen Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy, a Městskou částí Prahy 10.

The production of the cultural activities of the Petrohradská kolektiv is financially supported in 2023 by the Ministry of Culture of the Czech Republic, Municipality of the City of Prague, and the Municipal District of Prague 10.