Nathan Solo

na dvorku Petrohradské
 

04. 07. 2023 19:30

Vstupné: dobrovolné
Entry: donationNathan Solo is a musician and graphic designer hailing from Prague’s warehouse techno scene, with musical roots stretching back as far as 2013 to the legendary Polygon events. Now based in Lausanne, Switzerland, Solo works as a graphic designer whilst pursuing his various musical avenues. Even though he is mainly connected to techno music, his production is interwoven with ambient pads and tense atmosphere. At Petrohradská kolektiv yard he’ll present more listening and slowly paced vision of his music.
Summer and fall in the courtyard at Petrohradská Kolektiv will be
a showcase of live acts with the focus being on contemporary music production. We will present a broad variety of quality acts from the Czech alternative scene, ranging in genre from electronics, to pop, to country. Dramaturgy oversight will be handled in the fourth year by music producer, scenic and film music composer and member of music promoters collective
– Wrong- Mojmir Mechura.


bc: https://nathansolo.bandcamp.com/album/ministry-of-anxiety
Nathan Solo je hudebník a grafický designér spojený s Pražskou warehouse techno scénou. Jeho hudební kořeny sahají až do roku 2013, k legendárním akcím Polygon. V současné době žije ve švýcarském Lausanne, kde pracuje jako grafický designér a zároveň se věnuje různým hudebním projektům. I když je především spojován s klubovou hudbou, jeho produkce je propletena ambientními plochami a napjatou atmosférou. Na dvorku Petrohradská kolektiv představí posluchačům svou hudbu v poslechovější ambientní poloze..Léto a podzim na dvoře Petrohradská kolektiv s cyklem živých koncertů, se zaměřením na současnou hudební produkci. Má za cíl představit různorodost a kvalitu české alternativní scény napříč širokým žánrovým spektrem od elektroniky, přes pop až ke country. Dramaturgického vedení se zhostil již čtvrtým rokem Mojmír Měchura, hudební producent, tvůrce scénické a filmové hudby
a člen pražského kolektivu Wrong.


Provoz kulturních aktivit Petrohradská kolektiv je v roce 2023 finančně podpořen Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy, a Městskou částí Prahy 10.

The production of the cultural activities of the Petrohradská kolektiv is financially supported in 2023 by the Ministry of Culture of the Czech Republic, Municipality of the City of Prague, and the Municipal District of Prague 10.