Aitcher Clark
na dvorku Petrohradské
 

05. 09. 2023 19:30

Vstupné: dobrovolné
Entry: donationAitcher Clark is a producer, composer and sound designer. He grew up with rock music and heavy metal during childhood, which later turned into fascination with beats and electronics. He spent his teenage years exploring techno and IDM by joining rave parties, collecting records, learning to play turntables that lead to his own production later. His music features a balanced mixture of fragile sensitivity and brutal powers of muted physicality, a melancholic stream of delicate harmonies, intelligent beats, with tension gradually escalating up to the edge of opening to the unknown. Apart from his solo electronic performances as Aitcher Clark, he is a member of the industrial duo LOFN.Summer and fall in the courtyard at Petrohradská Kolektiv will be
a showcase of live acts with the focus being on contemporary music production. We will present a broad variety of quality acts from the Czech alternative scene, ranging in genre from electronics, to pop, to country. Dramaturgy oversight will be handled in the fourth year by music producer, scenic and film music composer and member of music promoters collective – Wrong- Mojmir Mechura.

Aitcher Clark je producent, skladatel a zvukový designér. Vyrůstal s rockovou hudbou a heavy metalem, což se později proměnilo ve fascinaci beaty a elektronikou. Během svého mládí prozkoumal techno a IDM tím, že se účastnil rave parties, sbíral desky a učil se hrát na gramofony, což ho později dovedlo k vlastní produkci. Jeho hudba obsahuje vyváženou směs křehké citlivosti a brutální síly tlumené fyzikality, melancholický proud jemných harmonií, inteligentní rytmy a napětí postupně eskalující až k okraji otevírání do neznámého. Kromě svých sólových elektronických vystoupení jako Aitcher Clark je také členem industriálního dua LOFN.
Léto a podzim na dvoře Petrohradská kolektiv s cyklem živých koncertů, se zaměřením na současnou hudební produkci. Má za cíl představit různorodost a kvalitu české alternativní scény napříč širokým žánrovým spektrem od elektroniky, přes pop až ke country. Dramaturgického vedení se zhostil již čtvrtým rokem Mojmír Měchura, hudební producent, tvůrce scénické a filmové hudby
a člen pražského kolektivu Wrong.


Provoz kulturních aktivit Petrohradská kolektiv je v roce 2023 finančně podpořen Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy, a Městskou částí Prahy 10.

The production of the cultural activities of the Petrohradská kolektiv is financially supported in 2023 by the Ministry of Culture of the Czech Republic, Municipality of the City of Prague, and the Municipal District of Prague 10.