Dunkelbot

na dvorku Petrohradské05. 10. 2021
19.30 


Vstupné: dobrovolné
Entry: donation


One of the few czech dungeon synth projects, a fairly obscure underground genre dwelling on esthetics of dark catacombs and taking inspiration from oldschool videogames soundtracks. It is one of the project of Prague based producer Molly, tightly connected to Stoned To Death label and member of improvisational krautrock-noise band Raw Deal (impressive lineup consists headmaster of Stoned To Death label Lilek, Kult Masek, Obelisk Of Light).

Summer and fall in the courtyard at Petrohradská Kolektiv will be a showcase of live acts with the focus being on contemporary music production. We will present a broad variety of quality acts from the Czech alternative scene, ranging in genre from electronics, to pop, to country. Dramaturgy oversight will be handled by music producer, scenic and film music composer and member of music promoters collective – Wrong- Mojmir Mechura.
Jeden z mála českých projektů dungeon synthu, obskurního undergroundového žánru spoléhající na estetiku temných katakomb a beroucí inspiraci ze starých videoherních soundtracků. Jedná se o jeden z projektů pražského producenta Mollyho, úzce spjatého s labelem Stoned To Death a člena improvizační krautrockovo-noisové skupiny Raw Deal (impresivní lineup složený ze zakladatele labelu Stoned To Death Lilka, Kultu Masek a Obelisk Of Light.)

Léto a podzim na dvoře Petrohradská kolektiv s cyklem živých koncertů, se zaměřením na současnou hudební produkci. Má za cíl představit různorodost a kvalitu české alternativní scény napříč širokým žánrovým spektrem od elektroniky, přes pop až ke country. Dramaturgického vedení se zhostil již druhým rokem Mojmír Měchura, hudební producent, tvůrce scénické a filmové hudby a člen pražského kolektivu Wrong.Hudební program v rámci živého umění Petrohradská kolektiv je podpořen v roce 2021 Ministerstvem kultury ČR,
Magistrátem hlavního města Prahy, Městské části Prahy 10.

Music performances as part of the Live art program of Petrohradská kolektiv are supported by the Ministry of Culture Czech Republic, Prague City Hall, Municipal part Prague 10.