altbau

na dvorku Petrohradské
 

06. 06. 2023 19:30

Vstupné: dobrovolné
Entry: donationaltbau is the solo project of architect and multi-instrumentalist Angel Dodov. With a background divided between DIY currents (currently active in improvisatory ensembles Raw Deal and Ginger Wizard as well as Viennese post-punk specialists Autor) and classical training in contrabass, Dodov's approach is dilettante and delicate simultaneously.
This mixed background shows itself in a wide variety of textures and conceptual approaches on altbau’s debut album, which was recorded during 2020 in Berlin and has been released recently on Stoned to Death. Currently, altbau focuses on the notion of time, repetition and materiality of sound as well as on the refinement of live production, striving to utilize the upright bass as a sole source of sound for processing and manipulation.Summer and fall in the courtyard at Petrohradská Kolektiv will be a showcase of live acts with the focus being on contemporary music production. We will present a broad variety of quality acts from the Czech alternative scene, ranging in genre from electronics, to pop, to country. Dramaturgy oversight will be handled in the fourth year by music producer, scenic and film music composer and member of music promoters collective – Wrong- Mojmir Mechura.
ig: https://www.instagram.com/ang.dod/

bc: https://stoned-to-death.bandcamp.com/album/v-echno-je-pln-jin


foto: Yura Lytkin
altbau je sólový projekt architekta a multiinstrumentalisty Angela Dodova. S pozadím rozkročeným mezi DIY proudy (momentálně aktivní v improvizačních skupinách Raw Deal a Ginger Wizard, stejně jako ve vídeňských post-punkových specialistech Autor) a klasickým hudebním vzděláním na kontrabas, Dodovův přístup je současně amatérský a jemný.
Tato smíšená zkušenost se projevuje v široké škále textur a konceptuálních přístupů na debutovém albu altbau, které bylo nahráno během roku 2020 v Berlíně a nedávno vyšlo na labelu Stoned to Death. V současnosti se altbau zaměřuje na pojem času, opakování a materiality zvuku, stejně jako na zdokonalování živé produkce s cílem využít kontrabas jako jediný zdroj zvuku pro zpracování a manipulaci.Léto a podzim na dvoře Petrohradská kolektiv s cyklem živých koncertů, se zaměřením na současnou hudební produkci. Má za cíl představit různorodost a kvalitu české alternativní scény napříč širokým žánrovým spektrem od elektroniky, přes pop až ke country. Dramaturgického vedení se zhostil již čtvrtým rokem Mojmír Měchura, hudební producent, tvůrce scénické a filmové hudby a člen pražského kolektivu Wrong.


Provoz kulturních aktivit Petrohradská kolektiv je v roce 2023 finančně podpořen Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy, a Městskou částí Prahy 10.

The production of the cultural activities of the Petrohradská kolektiv is financially supported in 2023 by the Ministry of Culture of the Czech Republic, Municipality of the City of Prague, and the Municipal District of Prague 10.