Piaoyu Xie ~

autorská projekce 

Kopřiva 


06. 12. 2018 21:00


Vstupné: dobrovolné
Entry: donation


Kopřiva 2017, 22 min
Režie: Piaoyu Xie


Hrají / Vojtěch Hrabák, Josefína Dušková, Josef Pejchal 
Scénář / Alice Krajčírová, Piaoyu Xie
    
Námět / Piaoyu Xie
    
Kamera / Marcel Beneš
    
Střih / Veronika Hlinková
   
 Zvuk / Matěj Chrudina
    
Hudba / Catherine Backhouse

Nikola and his girlfriend go to a party, but the condition is that all boys put on makeup. Not only this moment, but mainly spending the summer at Anna's father house in a picturesque village evokes questions in a teenage boy that irrevocably trigger the process of self-realization.

Piaoyu Xie born in 1991 and raised in southern China. Piaoyu moved to Prague after receiving a bachelor degree in film in Hong Kong Baptist University, and to pursue her MFA degree in directing in Film and TV School of the Academy of Performing Arts in Prague (FAMU) since 2013. Her previous shorts On the Other Side (2014), All of Me (2015) and documentary Katerina 4392 (2014) among others were screened at numerous festivals and also on Czech TV. Her latest film The Nettle (2017), a coming-of-age queer drama, premiered in BFI Flare and selected into the official selection of Palm Spring International Shortfest and many other festivals, recently it's been shortlisted for the Iris Prize (one of the prestigious awards for LGBT shorts). Piaoyu is currently working on the post-production of her new short film Cicada and her feature debut The Ugly Mandarine with producer Veronika Kührová from Analog Vision, a Prague based production house.
Od okamžiku kdy Ana nalíčí svého přítele Nikolu, je všechno jinak. Nikdo nechce ničemu čelit nebo objahovat, jednotlivá tajemství se na sebe navzájem navazují, aby dál rostly tak nedbale jako kopřivy.


Piaoyu Xie se narodila roku 1991 na jihu Číny. Po získání bakalářského titulu na Hongkongské baptistické univerzitě, kde studovala film, se přestěhovala do Prahy, kde je nyní zapsána na magisterském studiu režie na FAMU. Její krátké filmy – například Na druhé straně (2014), All Of Me (2015) či dokument Kateřina 4392 (2014) – byly promítnuty na různých festivalech i vysílány v televizi. Její poslední film, queer drama o dospívání Kopřiva (2017), měl premiéru na londýnském BFI Flare a dostal se do oficiálního výběru Mezinárodního festivalu krátkých filmů v Palm Springs. Kopřiva se rovněž probojovala do užšího výběru uchazečů o prestižní cenu pro krátké filmy s LGBT tématikou, Iris Prize. Piaoyu Xie nyní dokončuje – ve spolupráci s Veronikou Kührovou z tuzemské produkční firmy Analog Vision – krátký snímek Cikáda i první „celovečerák“, nazvaný The Ugly Mandarine. Další informace o autorce najdete na jejím webu.

Kopřiva (unofficial trailer) from Piaoyu Xie on Vimeo.