Moving Spaces
na dvorku Petrohradské
 

07. 09. 2023 19:30

Vstupné: dobrovolné
Entry: donationMoving Spaces is a project by core members of the Brno-based collective AVA, which focuses on musical "site-specific" experiences in unusual locations. This approach is also reflected in the music of Moving Spaces. The project's exclusively improvised performances exist somewhere between soundscapes collage and subtle, abstract club music with syncopated, "insect-like" rhythms, and sound installation that responds to the surrounding space and objects within it. In this instance, Moving Spaces will perform in a reduced lineup featuring Snediggen Snurssla and Matěj Kotouček (Sky to Speak, Loops of Decay, Sun Drugs).Summer and fall in the courtyard at Petrohradská Kolektiv will be
a showcase of live acts with the focus being on contemporary music production. We will present a broad variety of quality acts from the Czech alternative scene, ranging in genre from electronics, to pop, to country. Dramaturgy oversight will be handled in the fourth year by music producer, scenic and film music composer and member of music promoters collective – Wrong- Mojmir Mechura.

Moving Spaces je projekt kmenových členů brněnského kolektivu AVA, který se zaměřuje na hudební "site-specific" zážitky na neobvyklých lokacích. Tento přístup se odráží také v hudbě Moving Spaces. Výhradně improvizovaná vystoupení projektu se pohybují někde mezi koláží zvukových krajin se subtilní, abstraktní klubovou hudbou se synkopickou, "hmyzí" rytmikou a zvukovou instalací reagující na okolní prostor a objekty v něm. Moving Spaces tentokrát vystoupí v redukovaném složení Snediggen Snurssla a Matěj Kotouček (Sky to Speak, Loops of Decay, Sun Drugs).
Léto a podzim na dvoře Petrohradská kolektiv s cyklem živých koncertů, se zaměřením na současnou hudební produkci. Má za cíl představit různorodost a kvalitu české alternativní scény napříč širokým žánrovým spektrem od elektroniky, přes pop až ke country. Dramaturgického vedení se zhostil již čtvrtým rokem Mojmír Měchura, hudební producent, tvůrce scénické a filmové hudby
a člen pražského kolektivu Wrong.


Provoz kulturních aktivit Petrohradská kolektiv je v roce 2023 finančně podpořen Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy, a Městskou částí Prahy 10.

The production of the cultural activities of the Petrohradská kolektiv is financially supported in 2023 by the Ministry of Culture of the Czech Republic, Municipality of the City of Prague, and the Municipal District of Prague 10.