Noc literatury 2020 v Petrohradské



07. 10. 2020 od 18:00


︎︎︎brožura ke stažení

︎︎︎mapa ke stažení

︎︎︎online mapa









Čtení, které se uskuteční v Petrohradská kolektiv je věnováno Romské literatuře. Jan Cina zde bude číst knihu Pať iv a z ní povídky Pouť a Maruška od Andreje Gini (překlad Jana Kramářová, Karolína Ryvolová a další/ nakladatelství Triáda 2013).

NOC LITERATURY 2020 SE BUDE KONAT 7. 10. VE SPOLUPRÁCI S MĚSTSKOU ČÁSTÍ PRAHA 10.ČTENÍ

PROBÍHÁ OD 18 DO 23 HODIN NA 20 MÍSTECH VE VRŠOVICÍCH A KRÁLOVSKÝCH VINOHRADECH.


Vstup na všechna čtení je zdarma!

Na všech místech se čte vždy současně, a to v 15 minutových intervalech. Za jednu hodinu se tedy čte na každém místě jedna ukázka dvakrát a vymění se dvě skupiny diváků.

Diváci si sami podle mapky volí místa a čtení, která navštíví. Mapku i brožuru bude možné si předem stáhnout na webu https://www.nocliteratury.cz/.


Vzhledem k současné situací je počet na jednotlivých místech omezen. Diváky prosíme, aby při všech čteních používali roušky a před vstupem do čtecího místa použili dezinfekci, kterou jim poskytne služba.

Do sálu budou diváci vpuštěni až poté, co předchozí skupina místo opustí.

Děkujeme, že respektujete všechna hygienická nařízení!

Jan Cina
vystudoval hudebně-dramatický obor na Pražské konzervatoři a poté absolvoval Katedru alternativního a loutkového divadla na DAMU. Před kamerou se poprvé objevil ve filmu Zdeňka Tyce Smradi. Moderoval pořad pro děti Planeta YÓ, účinkoval v zábavném pořadu Tvoje tvář má známý hlas, jehož druhou řadu vyhrál. V současnosti je k vidění v divadlech Studio DVA, Kalich, A studiu Rubín a hybernia. Dabuje, moderuje, zpívá a působí také v hudební revuální kapele Olats Otesoc. Po otci je romského původu, ale romsky neumí; bratrancem jeho otce byl Emil Cina, romský spisovatel a redaktor.

Andrej Giňa
byl jedním ze zakladatelů romsky psané literatury u nás. Z romské osady u Prešova odešla jeho rodina v roce 1946 za nabídkou práce do Čech a usadila se v Rokycanech. Giňa se vyučil tavičem, večerně studoval pedagogickou školu, paralelně se celý život věnoval hudbě a organizování kulturních akcí. Psal od 60. let bez možnosti publikovat, po revoluci svou tvorbu otiskoval v romských periodikách.

Paťiv
Výběr toho nejlepšího z autorova díla přináší soubor příběhů zasazených do poválečných Rokycan, v nichž s nadhledem zaznamenává sžívání původně slovenských Romů s městským prostředím a později reflektuje jejich společenský propad. V groteskních povídkách zvěčnil komickou dvojici smolařů Teluna a Urfiho, kteří by občas rádi unikli všednodenní rutině – starostem o velkou rodinu a úmorné práci u pecí kovohutí. Jejich nepovedená dobrodružství se však pouze stávají zdrojem veselých historek obyvatel kolonie zvané Lágr. Neideologická tematizace dělnického prostředí a schopnost nadsázky, použití literární zkratky i přímočarých vyjádření řadí Giňu v tomto kontextu po bok Bohumila Hrabala nebo Jana Zábrany.
 




photo  Anna Němcová

︎︎︎ ČT1 Události v regionech (Praha) 7. 10. 2020 - Noc Literatury