In Abyss

na dvorku Petrohradské07. 10. 2021
19.30 


Vstupné: dobrovolné
Entry: donation


Prague-based producer formerly known as Polygone released his slow, acid track on compilation at Beef Records label. Now he has adopted a new name In Abyss and even though his main focus is club music, he will perform an ambient set at the yard of Petrohradská kolektiv using a 4-track recorder, tape loops and drum machine.

Summer and fall in the courtyard at Petrohradská Kolektiv will be a showcase of live acts with the focus being on contemporary music production. We will present a broad variety of quality acts from the Czech alternative scene, ranging in genre from electronics, to pop, to country. Dramaturgy oversight will be handled by music producer, scenic and film music composer and member of music promoters collective – Wrong- Mojmir Mechura.
Pražský producent dříve vystupující pod pseudonymem Polygone se objevil se svou pomalou, acidem nasáklou skladbou na kompilaci pražského labelu Beef records. Nyní přijal nové jméno In Abyss a přestože jeho hlavní devízou je klubová hudba, na dvorku Petrohradská kolektiv představí svůj ambientní set na 4-stopý rekordér, loopy a efekty prohnaný drum machine.

Léto a podzim na dvoře Petrohradská kolektiv s cyklem živých koncertů, se zaměřením na současnou hudební produkci. Má za cíl představit různorodost a kvalitu české alternativní scény napříč širokým žánrovým spektrem od elektroniky, přes pop až ke country. Dramaturgického vedení se zhostil již druhým rokem Mojmír Měchura, hudební producent, tvůrce scénické a filmové hudby a člen pražského kolektivu Wrong.Hudební program v rámci živého umění Petrohradská kolektiv je podpořen v roce 2021 Ministerstvem kultury ČR,
Magistrátem hlavního města Prahy, Městské části Prahy 10.

Music performances as part of the Live art program of Petrohradská kolektiv are supported by the Ministry of Culture Czech Republic, Prague City Hall, Municipal part Prague 10.