Natálie Pleváková & gncd1100101
na dvorku Petrohradské
 

08. 08. 2023 19:30

Vstupné: dobrovolné
Entry: donationNatálie Pleváková is a music composer, sound artist, and sound designer. In her work, she seeks to escape the time determinism of music and the fragmented perception of sound. She balances on the edge of apparent chaos and precise composition, inviting others to explore new aesthetic categories in music together. At Petrohradská kolektiv, she will perform alongside gncd1100101, an intermedia artist who plays contemporary music on the French horn and is a member of the ONO (Ostrava New Orchestra) and the artistic duo Unbelievable Dawn. In her visual art, gncd1100101 works with photographs of living and inanimate structures, observing the clash between humans and their fascination with organic shapes that influence the synthetic materials humans create. In her music, she uses contemporary techniques of playing the French horn and focuses on its integration with electronic music.

Summer and fall in the courtyard at Petrohradská Kolektiv will be
a showcase of live acts with the focus being on contemporary music production. We will present a broad variety of quality acts from the Czech alternative scene, ranging in genre from electronics, to pop, to country. Dramaturgy oversight will be handled in the fourth year by music producer, scenic and film music composer and member of music promoters collective
– Wrong- Mojmir Mechura.

Natálie Pleváková je hudební skladatelka, zvuková umělkyně a sound-designérka. Ve své tvorbě hledá východiska z časové determinovanosti hudby a fragmentárního hudebního vnímání. Balancuje na hraně zdánlivého chaosu a precizní kompozice, a vyzývá tak k společnému objevování nových estetických kategorií v hudbě. Na dvorku v Petrohradská kolektiv vystoupí společně s gncd1100101, intermediální umělkyní, která se věnuje hře soudobé hudby na lesní roh, je členem orchestru ONO (Ostrava New Orchestra) či uměleckého dua Unbelievable Dawn. Ve své vizuální tvorbě pracuje s fotografií struktur živých i neživých objektů, kde pozoruje střet člověka a jeho fascinaci organickými tvary, které ovlivňují člověkem vytvořené struktury syntetických materiálů. V hudební tvorbě používá soudobé techniky hry na lesní roh a soustředí se na jeho spojení s elektronickou hudbou.

Léto a podzim na dvoře Petrohradská kolektiv s cyklem živých koncertů, se zaměřením na současnou hudební produkci. Má za cíl představit různorodost a kvalitu české alternativní scény napříč širokým žánrovým spektrem od elektroniky, přes pop až ke country. Dramaturgického vedení se zhostil již čtvrtým rokem Mojmír Měchura, hudební producent, tvůrce scénické a filmové hudby
a člen pražského kolektivu Wrong.


Provoz kulturních aktivit Petrohradská kolektiv je v roce 2023 finančně podpořen Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy, a Městskou částí Prahy 10.

The production of the cultural activities of the Petrohradská kolektiv is financially supported in 2023 by the Ministry of Culture of the Czech Republic, Municipality of the City of Prague, and the Municipal District of Prague 10.