LESS ~
Diamond Terrifier x Trouble/US/
Line Gate /SK/
11. 02. 2020 20:00 

Cyklus LESS je zaměřen na experimentální elektroniku, vzniká již druhým rokem ve spolupráci se slovenským hudebním producentem a dramaturgem nezávislého prostoru FUGA Jurajem Hoppanem.

Vstupné: 150,- Kč
Entry: 150,- Kč︎︎︎Diamond Terrifier x Trouble
Sam Hillmer je saxofonista, hudebník, DJ, umělec a kurátor pocházející z New Yorku. Jeho charakteristický zvuk vás vrhne přímo do víru Brooklynského undergroundu a připomene jeho kultovní experimentální kapelu ZS. Jeho sólová tvorba kombinuje prvky západní avantgardy, východní tradice, současného popu, euforické psychedelie, ambientu, drone music, hlukových stěn a minimalistických repetic. Očekávat však pouhý derivát zvuku Zs by byla chyba. Zvuk saxofonu vrství a utápí v bohatých elektronických texturách, přirozeně dokáže přecházet od meditativních easy-listening poloh až těm extrémním a přináší svébytný a pohlcující zážitek. Vizuálně jej živou projekcí doplní Hilmerova partnerka aka Trouble.

︎︎︎Line gate 
Projekt zformovaný v roce 2010 ve východo-slovenském městě Michalovce. Po několika změnách v obsazení přesunul své působení do Prahy a stal se solitérským projektem. Vlastním jménem Michal Vaľko - přes den plavčíkem, v noci komponuje hloubavé drony v odkazu La Monte Young či Eliane Radigue. Jen s pomocí niněry (archaický nástroj s historií sahající do 10.století) a tahavého vokálu vytváří "těkavé zvukové prostory pro spomalení". Kompozice ořezané až na dřeň, žádné zbytečnosti, jen jemné drony a lehké modulace zvuku. Na kontě má dvě alba. Vlastním nákladem vydaný debut "Split Lines" z roku 2013 a kazetu "Den" z roku 2017, která vyšla na slovenském labelu mappa a sklidila pozitivní odezvu i mimo českou a slovenskou kotlinu.


Série koncertů Less je soustředěna na propojování několika rovin současné experimentální hudby. Záměrem je vytvořit jedinečný repertoár s důrazem na co největší diverzitu uměleckých forem i žánrů, s cílem posilnit povědomí umělecké obce stejně jako širší veřejnosti o současné progresivní, experimentální, elektronické, nad-žánrově orientované hudební a audiovizuální produkci. Vzniká ve spolupráci se slovenským hudebním producentem Jurajem Hoppanem. Juraj působil jako dramaturg a produkční v kolébce bratislavské kulturní scény A4 – Priestor pre nezávislú kultúru a vedl kritický magazín Exitmusic, jež se později transformoval do vydavatelství pro novou a jinou hudbu – Exitab. V současnosti působí jako dramaturg v rámci série eventů progresivní experimentální hudby Plnka v bratislavském klubu FUGA – Priestor pre chýbajújú kultúru. Je jedním ze zakladatelů a kurátorů slovenského nezávislého labelu Proto Sites.


Hudební program v rámci živého umění Petrohradská kolektiv je podpořen v roce 2020 Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy, Městské části Prahy 10.photo Anna-Marie Berdychová