Catastrophe Existentielle

na dvorku Petrohradské
 

11. 07. 2023 19:30

Vstupné: dobrovolné
Entry: donationℭ𝔞𝔱𝔞𝔰𝔱𝔯𝔬𝔭𝔥𝔢 𝔈𝔵𝔦𝔰𝔱𝔢𝔫𝔱𝔦𝔢𝔩𝔩𝔢 is the new interdisciplinary project from French born/Prague based duo consisting of painter and artist Chloé Burkiewicz and industrial/techno/EBM/noise DJ and musician Léo Hivert aka The Undertaker’s Tapes. Project is focusing on intermedia, editions and installation, it is an extension of Chloe’s art practice and venture into other media. Project uses raw and uncompromising imagery fused with ethereal, ambient and drone music with live vocals including poetry of failure, desire and despair.

Summer and fall in the courtyard at Petrohradská Kolektiv will be
a showcase of live acts with the focus being on contemporary music production. We will present a broad variety of quality acts from the Czech alternative scene, ranging in genre from electronics, to pop, to country. Dramaturgy oversight will be handled in the fourth year by music producer, scenic and film music composer and member of music promoters collective
– Wrong- Mojmir Mechura.


bc:
https://catastropheexistentielle.bandcamp.com/album/the-undertakers-tapes-dans-mon-corps-la-folie

ℭ𝔞𝔱𝔞𝔰𝔱𝔯𝔬𝔭𝔥𝔢 𝔈𝔵𝔦𝔰𝔱𝔢𝔫𝔱𝔦𝔢𝔩𝔩𝔢 je nový interdisciplinární projekt v Praze usazeného francouzského dua, které tvoří malířka a umělkyně Chloé Burkiewicz společně s DJ a hudebníkem Léo Hivertem, známým jako The Undertaker's Tapes. Projekt se zaměřuje na intermedia, vydávání zinů a instalace a představuje rozšíření umělecké praxe Chloe Burkiewicz do dalších médií. Projekt využívá syrový a nekompromisní obrazový materiál, který propojuje se snově ambientní hudbou včetně živého zpěvu, zahrnující poezii selhání, touhy a zoufalství.

Léto a podzim na dvoře Petrohradská kolektiv s cyklem živých koncertů, se zaměřením na současnou hudební produkci. Má za cíl představit různorodost a kvalitu české alternativní scény napříč širokým žánrovým spektrem od elektroniky, přes pop až ke country. Dramaturgického vedení se zhostil již čtvrtým rokem Mojmír Měchura, hudební producent, tvůrce scénické a filmové hudby
a člen pražského kolektivu Wrong.


Provoz kulturních aktivit Petrohradská kolektiv je v roce 2023 finančně podpořen Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy, a Městskou částí Prahy 10.

The production of the cultural activities of the Petrohradská kolektiv is financially supported in 2023 by the Ministry of Culture of the Czech Republic, Municipality of the City of Prague, and the Municipal District of Prague 10.