Scannt

na dvorku Petrohradské12. 10. 2021
19.30 


Vstupné: dobrovolné
Entry: donation


Active since 2009, Scannt has been a staple of the Prague electronic scene. His deep techno tracks have been released on Come In records, Harmony Rec. and formed the sound of those events. Except for his techno output he focuses a lot on the ambient side of music, where lies his true strength. With his modular synth he is able to produce captivating walls of drone, dark, brooding heavy and trance-inducing music.

Summer and fall in the courtyard at Petrohradská Kolektiv will be a showcase of live acts with the focus being on contemporary music production. We will present a broad variety of quality acts from the Czech alternative scene, ranging in genre from electronics, to pop, to country. Dramaturgy oversight will be handled by music producer, scenic and film music composer and member of music promoters collective – Wrong- Mojmir Mechura.
Aktivní od roku 2009, Scannt se stal stálicí pražské elektronické scény. Jeho techno tracky vyšly na Come In Records, Harmony Rec. a formovaly zvuk jejich eventů. Kromě svých techno věcí se však zaměřuje i na ambientní žánr, kde se skrývá jeho největší síla. Se svým modulárním synthem je schopný vyprodukovat temný a hutný pohlcující drone, navozující stav transu.

Léto a podzim na dvoře Petrohradská kolektiv s cyklem živých koncertů, se zaměřením na současnou hudební produkci. Má za cíl představit různorodost a kvalitu české alternativní scény napříč širokým žánrovým spektrem od elektroniky, přes pop až ke country. Dramaturgického vedení se zhostil již druhým rokem Mojmír Měchura, hudební producent, tvůrce scénické a filmové hudby a člen pražského kolektivu Wrong.Hudební program v rámci živého umění Petrohradská kolektiv je podpořen v roce 2021 Ministerstvem kultury ČR,
Magistrátem hlavního města Prahy, Městské části Prahy 10.

Music performances as part of the Live art program of Petrohradská kolektiv are supported by the Ministry of Culture Czech Republic, Prague City Hall, Municipal part Prague 10.