M̶a̶r̶t̶y̶y̶n̶a̶  Gnäw

na dvorku Petrohradské
 13. 09. 2022 19:30


Vstupné: dobrovolné
Entry: donation
UPDATE: change of program


Gnäw is a duo of Iranian born Arash Ghasemi based in Prague and Finland’s Simo Hakalisto based in Brno. Together they create experimental narration with music utilizing traditional Persian and Finnish instruments together with modular synthesizers. The music created by Gnäw emerges in the interplay of spiritually wired psychedelia, nocturnal melancholia and searing desert music. Their first album “I” was released in 2021 by the UK label Cruel Nature records. Music server The Quietus wrote about their album: “The pair hoisted a big block of esoteric sound in the air and moulded it into these blissfully scorched, psychedelic jams." They are currently finalizing their second album.

bc:https://cruelnaturerecordings.bandcamp.com/album/iMartyyna is a Prague born & based producer and DJ, co-founder of a regular KSK club night and a member of a DJ collective Blazing Bullets. She released tracks on Eco Futurism Corporation, Unizone or BCAA system labels and made remixes for jjjacob (ANBA) or Ethno Service (Unizone). Beside the original work with sounds of traditional string instruments like guzheng or erhu, she newly added her own vocals to the production where it slowly takes a leading part in the process. Her musical approach is largely experimental and works with honestly admitted chaos, positively welcomed coincidence and deconstruction of traditional asian instruments. Her debut EP Awaken was released via Prague label BCAA System.

Summer and fall in the courtyard at Petrohradská Kolektiv will be a showcase of live acts with the focus being on contemporary music production. We will present a broad variety of quality acts from the Czech alternative scene, ranging in genre from electronics, to pop, to country. Dramaturgy oversight will be handled in the third year by music producer, scenic and film music composer and member of music promoters collective – Wrong- Mojmir Mechura. Also will be joined for the second time by composer and audiovisual artist Oliver Torr.


fb: https://www.facebook.com/martyynaksk

ig: https://www.instagram.com/mtyyna_ksk/Gnäw je duo v Íránu narozeného Arashe Ghasemiho a finského rodáka Simy Hakalisto, kteří jsou v současné době usazení v Praze a v Brně. Společně tvoří experimentální narativ pomocí hudby, která využívá perské a finské tradiční nástroje kombinované s modulárními syntezátory. Jejich tvorba se potkává někde mezi spirituální psychedelií, noční melancholií a spalující pouštní hudbou. Jejich první album “I” vyšlo v roce 2021 na britském labelu Cruel Nature records. Hudební server Quietus o desce napsal: „Duo vztyčilo mohutný kus ezoterického zvuku a vytvarovali z něj blaženě spálené, psychedelické jamy.“ V současné době dokončují práce na druhém albu.

Martyyna je pražská producentka, DJ, spoluzakladatelka klubové noci KSK a členka DJ kolektivu Blazing Bullets. Své skladby vydala na labelech jako Eco Futurism Corporation, Unizone či BCAA System a k tomu má na kontě remixy pro jjjacob (ANBA) a Ethno Service (Unizone). Ve své tvorbě pracuje se zvukem tradičních strunných nástrojů, jako jsou guzheng či erhu a nově začala do své hudby zakomponovávat i vlastní vokál. Její přístup k hudbě je z větší části experimentální, s přiznaným chaosem, pozitivně vítanými prvky náhody a dekonstrukcí tradičních asijských nástrojů. Její debutové EP „Awaken“ vyšlo na labelu BCAA System.

Léto a podzim na dvoře Petrohradská kolektiv s cyklem živých koncertů, se zaměřením na současnou hudební produkci. Má za cíl představit různorodost a kvalitu české alternativní scény napříč širokým žánrovým spektrem od elektroniky, přes pop až ke country. Dramaturgického vedení se zhostil již třetím rokem Mojmír Měchura, hudební producent, tvůrce scénické a filmové hudby a člen pražského kolektivu Wrong, kterého již po druhé svým výběrem doplní hudební skladatel a audiovizuální umělec Oliver Torr.
Provoz kulturních aktivit Petrohradská kolektiv je v roce 2022 finančně podpořen Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy, a Městskou částí Prahy 10.

The production of the cultural activities of the Petrohradská kolektiv is financially supported in 2022 by the Ministry of Culture of the Czech Republic, Municipality of the City of Prague, and the Municipal District of Prague 10.