KLUB PETROHRADSKÁ 
is a front desk, shop, box office and relaxation area refreshing since the very morning.

︎︎︎ ︎ ︎︎︎ ︎


Mon — Fri
07.30 - 23.00


Sat 
14.00 - 22.00


For reservations call the bar  +420 774 224 201; for lease send us an email to bar@petrohradskakolektiv.com

JEDNA DVA TŘI GALLERY is showcasing emerging artists since 2016 in Prague.

︎︎︎ ︎ ︎︎︎ ︎

Mon — Fri
SEASON CLOSED

For inquiries, information about gallery or gallery program, contact us on

︎ gallery@petrohradskakolektiv.com
Tue— Fri 
17.00 - 22.00


For the program go to: www.kinopetrohradska.cz

For reservations/rent contact us on

cinema:
︎kino@petrohradskakolektiv.com

bar:
︎bar@petrohradskakolektiv.com
Petrohradská x GTA Soundsystem ~
David Herzig / Oliver Torr / Aid Kid
14. 02. 2020 18:00

Vstupné: dobrovolné
Entry: donationGTA Soundsystem

is a group formed of three musicians: David Herzig, Oliver Torr and Ondrej Mikula aka Aid Kid. It was formed after their first pop up performance at Cafe Fra, that lasted 4 hours and was ended by the police hour.

For their improvisations, the trio uses various synthesisers, drum machines, samplers and instruments of their collective liking. They decided to perform together so that they can combine the objectivity of GTA II, the colourfulness of Vice City and the complexity of San Andreas.


In collaboration with Petrohradská kolektiv they will perform in their spaces, with Valentines Day decorations and a projection of favourite romantic comedies that will act as visual stimuli for their five hour improvisation.
GTA Soundsystem

je improvizační skupina hudebníků Davida Herziga, Oliver Torra a Ondry Mikuly aka Aid Kida. Skupina byla založena po společné pop up performance v Café Fra, která byla rázně ukončena policejní hodinou.

K živé produkci používají všemožné syntezátory, drum machiny, samplery a další nástroje které pro všechny tři představují společnou vášeň. K vystupování spolu se rozhodli pro to, aby ze společných barev vytvořily nové odstíny - nadhled GTA II, barevnost Vice City a komplexitu San Andreas.

V kolaboraci s Petrohradská kolektiv vystoupí v prostorech s Valentýnskou výzdobou a s projekcí oblíbených romantických komedií, do kterých bude jejich pěti hodinová improvizace vytvářet nenávazný soundtrack.
Hudební program v rámci živého umění Petrohradská kolektiv je podpořen v roce 2020 Ministerstvem kultury ČR,  Magistrátem hlavního města Prahy, Městské části Prahy 10.
photo archiv Petrohradska kolektiv