Hugo & Zoe

na dvorku Petrohradské14. 09. 2021
19.30 


Vstupné: dobrovolné
Entry: donation


Hugo & Zoe is a band from Brno playing on a seemingly inconsistent instrument set, which gives the band a unique genre sound. Gameboy gives the rhythmical and bass structures beyond the common sentimental 8-bit sound. Ukulele gives playfulness to the sound which is completed in the poetry of stories articulated in the female singer melodies. The music is sometimes melancholic but also catchy in the choruses and colourful as the harmonies are being freely appropriated from different styles such as latin, gipsy, klezmer, baroque, pop, etc.

Summer in the courtyard at Petrohradská Kolektiv will be a showcase of live acts with the focus being on contemporary music production. We will present a broad variety of quality acts from the Czech alternative scene, ranging in genre from electronics, to pop, to country. Dramaturgy oversight will be handled by music producer, scenic and film music composer and member of music promoters collective – Wrong- Mojmir Mechura.

Hugo & Zoe je kapela z Brna, hrající na zdánlivě nesourodý set nástrojů, který jim dodává jedinečný zvuk. Gameboy obstarává rytmické a basové prvky za hranicí klasického nostalgického 8-bitového zvuku. Ukulele dodává zvuku hravost, který je doplněn poetikou ženského vokálu. Hudba je občas melancholická, zároveň ale chytlavá v refrénech a pestrá díky čerpání inspirací z různých stylů jako je latino, romská hudba, klezmer, barokní hudba, pop a jiné.

Léto na dvoře Petrohradská kolektiv s cyklem živých koncertů, se zaměřením na současnou hudební produkci. Má za cíl představit různorodost a kvalitu české alternativní scény napříč širokým žánrovým spektrem od elektroniky, přes pop až ke country. Dramaturgického vedení se zhostil již druhým rokem Mojmír Měchura, hudební producent, tvůrce scénické a filmové hudby a člen pražského kolektivu Wrong.
Hudební program v rámci živého umění Petrohradská kolektiv je podpořen v roce 2021 Ministerstvem kultury ČR,
Magistrátem hlavního města Prahy, Městské části Prahy 10.

Music performances as part of the Live art program of Petrohradská kolektiv are supported by the Ministry of Culture Czech Republic, Prague City Hall, Municipal part Prague 10.