Petropresents: Homeland (Iraq Year Zero) | Introduced by Christopher Small |
free entry


Kino Petrohradská
 

15. 04. 2023 
17.00 


Homeland (Irák rok nula) režiséra Abbase Fahdela je irácko-francouzský dokumentární film z roku 2015, který vysvětluje dopad války v Iráku na lidi a jejich každodenní život. Film také připomíná, že za každým válečným konfliktem se skrývají lidské osudy a tragédie. rozdělený do dvou částí - "Před pádem" a "Po bitvě" - zachycuje život dvou rodin v Bagdádu před a po americké invazi v roce 2003.

Film vznikal několik let s minimálním rozpočtem a malým štábem. Premiéru měl na filmovém festivalu v Cannes v roce 2015, kde se mu dostalo uznání kritiky a získal hlavní cenu v sekci "Týden kritiky".
Irácko-francouzský režisér, scenárista a filmový kritik Abbás Fahdel ve všech svých dokumentech zachycuje atmosféru v Iráku jak za diktatury, tak během americké okupace.
Snímek Homeland (Irák rok nula) zvítězil v mezinárodní soutěži celovečerních filmů na festivalu Visions du Réel.


Petrohradská kolektiv uvádí vlastní kurátorský výběr toho nejlepšího z nezávislé světové kinematografie, vybírá dramaturg a kritik Christopher Small a jeho hosté, v tomto případě dramaturg Juraj Michálek.
Jedná se o selekce filmů nejrůznějších formátů a velikostí. Autoři, kteří často v českém prostředí nedostali žádnou nebo minimální pozornost v kontrastu úspěchu v zahraničí.

Provoz kulturních aktivit Petrohradská kolektiv je v roce 2022 finančně podpořen Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy, a Městskou částí Prahy 10.

The production of the cultural activities of the Petrohradská kolektiv is financially supported in 2022 by the Ministry of Culture of the Czech Republic, Municipality of the City of Prague, and the Municipal District of Prague 10.