Andriy Kostyukov

na dvorku Petrohradské
 

15. 06. 2023 19:30

Vstupné: dobrovolné
Entry: donationAndriy Kostyukov je elektronický hudebník a DJ narozený v Kyjevě a sídlící v Praze. Jeho hlavní pozornost je věnována tvorbě hudby. Andriy šikovně kombinuje experimentální Bass music a IDM. Jeho práce byly slyšet na Paris Fashion Week 2019 a na mnoha předních akcích v Ukrajině. Mezi klíčové patří festivaly "Brudnyy Pes" a "Na Chasi" v Kyjevě, "ODS" v Odesse a "Voyage Culturel" v Charkově. Pokud jde o DJ sety, Andriy si vybudoval silnou hudební pozici mezi psychedelickým technem a energetickým glitch bass stylem. Jeho selekce byly ke slyšení v klubech ∄ (Kyjev), Re:mise (Berlín), Fitzroy (Berlín), Arkaoda (Berlín), Fuchs2 (Praha), Ankali (Praha), Vitamin (Brno), Kultura Zvuku (Charkov), Otel' (Kyjev). Je spoluorganizátorem akce Motsion, která byla jednou z prvních hudebních událostí v Kyjevě, která začala charitativní činnost poté, co začala plnohodnotná ruská invaze na Ukrajinu.Summer and fall in the courtyard at Petrohradská Kolektiv will be a showcase of live acts with the focus being on contemporary music production. We will present a broad variety of quality acts from the Czech alternative scene, ranging in genre from electronics, to pop, to country. Dramaturgy oversight will be handled in the fourth year by music producer, scenic and film music composer and member of music promoters collective – Wrong- Mojmir Mechura.
ig:
https://www.instagram.com/_andriy_kostyukov/

yt: https://www.youtube.com/live/06qdp8iftgY?feature=share


Andriy Kostyukov is a Kyiv-born and Prague-based electronic musician and dj.
First of all, his attention is devoted to creating music. Andriy skillfully combines Experimental Bass and IDM. His exclusive works could be heard at Paris Fashion Week 2019 and at many leading events in Ukraine. Some of the key ones were the “Brudnyy Pes” and “Na Chasi” festivals in Kyiv, “ODS” in Odessa and “Voyage Culturel” in Kharkiv. Speaking of dj sets, Andriy has established a strong musical position between trippy techno and upbeat glitch Bass stuff. His selection was appreciated in the club ∄ (Kyiv), Re:mise (Berlin), Fitzroy (Berlin), Arkaoda (Berlin), Fuchs2 (Prague), Ankali (Prague), Vitamin (Brno), Kultura Zvuku (Kharkiv), Otel' (Kyiv).
He is a co-organizer of the Motsion — one of the first musical events that began charitable activities in Kyiv after the beginning of the full-scale Russian invasion of Ukraine.


Léto a podzim na dvoře Petrohradská kolektiv s cyklem živých koncertů, se zaměřením na současnou hudební produkci. Má za cíl představit různorodost a kvalitu české alternativní scény napříč širokým žánrovým spektrem od elektroniky, přes pop až ke country. Dramaturgického vedení se zhostil již čtvrtým rokem Mojmír Měchura, hudební producent, tvůrce scénické a filmové hudby a člen pražského kolektivu Wrong.


Provoz kulturních aktivit Petrohradská kolektiv je v roce 2023 finančně podpořen Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy, a Městskou částí Prahy 10.

The production of the cultural activities of the Petrohradská kolektiv is financially supported in 2023 by the Ministry of Culture of the Czech Republic, Municipality of the City of Prague, and the Municipal District of Prague 10.