ODM
na dvorku Petrohradské
 

17. 08. 2023 19:30

Vstupné: dobrovolné
Entry: donationODM is Slovak-born, Prague based DJ and producer. He has been an integral part of Bratislava's underground club scene and later became a part of the Prague club scene as well. He is a co-founder of Prague’s Cereal collective and a resident of Bratislava based techno crew OLAM. Through his DJ sets he is exploring genres such as trancey prog, lush breaks or offbeat techno. He has been no newcomer to (electronic) music though. Since his early age, he was intrigued in deep and spiritual soundscapes while playing pipe organ in the church of his Slovakian hometown. At Petrohradská kolektiv, he will perform with a new ambient live set.


Summer and fall in the courtyard at Petrohradská Kolektiv will be
a showcase of live acts with the focus being on contemporary music production. We will present a broad variety of quality acts from the Czech alternative scene, ranging in genre from electronics, to pop, to country. Dramaturgy oversight will be handled in the fourth year by music producer, scenic and film music composer and member of music promoters collective – Wrong- Mojmir Mechura.

ODM je v Praze usazený DJ a producent. Byl nedílnou součástí undergroundové klubové scény v Bratislavě a později se stal součástí i pražské klubové scény. Je spoluzakladatelem pražského kolektivu Cereal a rezidentem bratislavské techno crew OLAM. V rámci svých DJ setů zkoumá žánry jako trancey prog, lush breaks nebo offbeat techno. Nicméně, (elektronická) hudba pro něj není nic nového. Už od mládí ho zajímaly hluboké a spirituální zvukové krajiny, když hrával na varhany v kostele ve svém slovenském rodišti.
V Petrohradské kolektivu se představí s novým ambientním setem.Léto a podzim na dvoře Petrohradská kolektiv s cyklem živých koncertů, se zaměřením na současnou hudební produkci. Má za cíl představit různorodost a kvalitu české alternativní scény napříč širokým žánrovým spektrem od elektroniky, přes pop až ke country. Dramaturgického vedení se zhostil již čtvrtým rokem Mojmír Měchura, hudební producent, tvůrce scénické a filmové hudby
a člen pražského kolektivu Wrong.


Provoz kulturních aktivit Petrohradská kolektiv je v roce 2023 finančně podpořen Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy, a Městskou částí Prahy 10.

The production of the cultural activities of the Petrohradská kolektiv is financially supported in 2023 by the Ministry of Culture of the Czech Republic, Municipality of the City of Prague, and the Municipal District of Prague 10.