Viah
na dvorku Petrohradské
 

19. 09. 2023 19:30

Vstupné: dobrovolné
Entry: donationViah is a Prague-based electro-pop girl band (sometimes duo, sometimes trio). They’re unpredictable, ungraspable and they seem as if they’re constantly on the go. With their energetic performance, they usually don't let you keep on your toes, but this time at Petrohradská kolektiv, expect a more soothing ambient approach to their sonic world.Summer and fall in the courtyard at Petrohradská Kolektiv will be
a showcase of live acts with the focus being on contemporary music production. We will present a broad variety of quality acts from the Czech alternative scene, ranging in genre from electronics, to pop, to country. Dramaturgy oversight will be handled in the fourth year by music producer, scenic and film music composer and member of music promoters collective – Wrong- Mojmir Mechura.

Viah je pražská dívčí electro-popová kapela (někdy jako duo, někdy jako trio). Jsou nepředvídatelné, neuchopitelné a zdá se, že jsou neustále v pohybu. S jejich energickým vystoupením vás obvykle nenechají stát v klidu, ovšem tentokrát v Petrohradská kolektiv očekávejte spíše klidnější ambientní přístup k jejich zvukovému světu.Léto a podzim na dvoře Petrohradská kolektiv s cyklem živých koncertů, se zaměřením na současnou hudební produkci. Má za cíl představit různorodost a kvalitu české alternativní scény napříč širokým žánrovým spektrem od elektroniky, přes pop až ke country. Dramaturgického vedení se zhostil již čtvrtým rokem Mojmír Měchura, hudební producent, tvůrce scénické a filmové hudby
a člen pražského kolektivu Wrong.


Provoz kulturních aktivit Petrohradská kolektiv je v roce 2023 finančně podpořen Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy, a Městskou částí Prahy 10.

The production of the cultural activities of the Petrohradská kolektiv is financially supported in 2023 by the Ministry of Culture of the Czech Republic, Municipality of the City of Prague, and the Municipal District of Prague 10.