GbClifford / Hexen / Haru


v Kino Petrohradská
 

19. 10. 2023 19:30

Vstupné: dobrovolné
Entry: donationSummer concert series at the yard of Petrohradská kolektiv is over, but there are still a couple of performances ahead. This time they will take place in our 𝑲𝒊𝒏𝒐 𝑷𝒆𝒕𝒓𝒐𝒉𝒓𝒂𝒅𝒔𝒌á. First show will be a triple dose of experimental projects each exploring boundaries within the lo-fi noise genre.

𝙂𝙗𝘾𝙡𝙞𝙛𝙛𝙤𝙧𝙙 is a sound collage music project. Expressing unfulfilled wishes, accepting its own wounds and getting used to the present self. The project became a place to express oneself with no boundaries and many personal lines being crossed. Music is a tool to feel compassion. In February 2023 they released their debut Kingdom as a part of Pocahontas collective.

Prague based producer and sound designer 𝑯𝒂𝒓𝒖 creates destructed emo electronic music inspired by noise and experimental sounds. His debut album Test Pressing came out late 2021.

Warlock of Strahov stadium: 𝙃𝙚𝙭𝙚𝙣 of the Organizovaný plevel collective, introduced himself to the audience with his debut EP Outer Layer Of Psychic Sphere, which was released in 2022 on the Prague label Wrong. His live performances possess the atmosphere of an occult ritual: showing up all draped in a cloak, bearing flaming candles and producing dark noisy drones with H.P. Lovecraft influences.


The continuous activity of the Petrohradská kolektiv is financially supported in 2023 by the Ministry of Culture of the Czech Republic, Prague City Hall and the Prague 10 Municipality.
Letní koncertní série na dvoře Petrohradské kolektivu je u konce, ale před námi stále zbývají dva poslední koncerty, které se tentokrát budou konat v našem 𝑲𝒊𝒏𝒐 𝑷𝒆𝒕𝒓𝒐𝒉𝒓𝒂𝒅𝒔𝒌á. První show bude trojitá dávka experimentálních projektů, které zkoumají hranice v žánru lo-fi noise.

𝙂𝙗𝘾𝙡𝙞𝙛𝙛𝙤𝙧𝙙 je hudební projekt založený na zvukové koláži. Vyjadřuje nesplněné přání, přijímá vlastní rány a zvyká si na svou současnou identitu. Projekt se stal místem pro sebeprezentaci bez omezení, přičemž byly překročeny mnohé osobní hranice. Hudba je nástrojem k prožívání soucitu. V únoru 2023 vydali svůj debut Kingdom v rámci kolektivu Pocahontas.

Pražský producent a zvukový designér 𝑯𝒂𝒓𝒖 vytváří destruktivní emo elektronickou hudbu inspirovanou noise a experimentálními zvuky. Jeho debutové album Test Pressing vyšlo koncem roku 2021.

Strahovský černokněžník 𝙃𝙚𝙭𝙚𝙣 z kolektivu Organizovaný plevel se představil svému publiku svým debutovým EP Outer Layer Of Psychic Sphere, které vyšlo v roce 2022 na pražském labelu Wrong. Jeho živá vystoupení mají atmosféru okultního rituálu: objevuje se zahalený v kápi, nesoucí hořící svíčky a produkuje temné hlukové drony s vlivy H.P. Lovecrafta.Kontinuální činnost Petrohradská kolektiv je finančně podpořena v roce 2023 Ministerstvem kultury ČR,
Magistrátem hlavního města Prahy a Městskou částí Prahy 10.


Provoz kulturních aktivit Petrohradská kolektiv je v roce 2023 finančně podpořen Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy, a Městskou částí Prahy 10.

The production of the cultural activities of the Petrohradská kolektiv is financially supported in 2023 by the Ministry of Culture of the Czech Republic, Municipality of the City of Prague, and the Municipal District of Prague 10.