Aid Kid & Lukáš Palán

na dvorku Petrohradské
 

20. 07. 2023 19:30

Vstupné: dobrovolné
Entry: donationAid Kid joins forces with Lukáš Palán for the first time for an improvisational live set at Petrohradská kolektiv. Ondra Mikula aka Aid Kid is a well known Czech musician, producer and DJ, movie and theater music composer and member of numerous collaborations with a variety of Czech musicians across the scene. Lukáš Palán is a musician, composer and sound performer that makes music for dance in collaboration with Czech and international choreographers and he is a member of 1flsoap. And he is also a founder of Duchamp Chess Club.


Summer and fall in the courtyard at Petrohradská Kolektiv will be
a showcase of live acts with the focus being on contemporary music production. We will present a broad variety of quality acts from the Czech alternative scene, ranging in genre from electronics, to pop, to country. Dramaturgy oversight will be handled in the fourth year by music producer, scenic and film music composer and member of music promoters collective
– Wrong- Mojmir Mechura.


bc: https://aidkid.bandcamp.com/album/collectionAid Kid poprvé spojuje síly s Lukášem Palánem pro improvizovaný live set v rámci koncertu na dvoře v Petrohradská kolektiv. Ondra Mikula, vystupující pod jménem Aid Kid, je uznávaný český hudebník, producent, DJ, skladatel filmové a divadelní hudby a člen různých kolaborativních projektů s českými hudebníky napříč scénou. Lukáš Palán je hudebník, skladatel a zvukový performer, který tvoří hudbu pro tanec ve spolupráci s českými a mezinárodními choreografy a je členem kapely 1flsoap. A je také zakladatelem Duchampova šachového klubu.


Léto a podzim na dvoře Petrohradská kolektiv s cyklem živých koncertů, se zaměřením na současnou hudební produkci. Má za cíl představit různorodost a kvalitu české alternativní scény napříč širokým žánrovým spektrem od elektroniky, přes pop až ke country. Dramaturgického vedení se zhostil již čtvrtým rokem Mojmír Měchura, hudební producent, tvůrce scénické a filmové hudby
a člen pražského kolektivu Wrong.


Provoz kulturních aktivit Petrohradská kolektiv je v roce 2023 finančně podpořen Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy, a Městskou částí Prahy 10.

The production of the cultural activities of the Petrohradská kolektiv is financially supported in 2023 by the Ministry of Culture of the Czech Republic, Municipality of the City of Prague, and the Municipal District of Prague 10.