HYΛEN

na dvorku Petrohradské21. 09. 2021
19.30 


Vstupné: dobrovolné
Entry: donation


HYΛEN is the name of Prague producer, DJ and co-founder of Wrong collective Ondřej Šácha. He is mostly known for his relentless DJ sets with focus on industrial, techno, EBM and hardcore. He approaches his own production in similar matters, although for a gig at Petrohradská kolektiv, he will perform a special ambient set.

Summer in the courtyard at Petrohradská Kolektiv will be a showcase of live acts with the focus being on contemporary music production. We will present a broad variety of quality acts from the Czech alternative scene, ranging in genre from electronics, to pop, to country. Dramaturgy oversight will be handled by music producer, scenic and film music composer and member of music promoters collective – Wrong- Mojmir Mechura.

HYΛEN je jméno pražského producenta, DJ a spoluzakladatele kolektivu Wrong, Ondřeje Šáchy. Ten je znám především svými nekompromisní DJ sety se zaměřením na industriál, techno, EBM a hardcore. Ke své produkci přistupuje v podobném směru, ale na dvoře v Petrohradská kolektiv se představí se speciálním ambientním setem.

Léto na dvoře Petrohradská kolektiv s cyklem živých koncertů, se zaměřením na současnou hudební produkci. Má za cíl představit různorodost a kvalitu české alternativní scény napříč širokým žánrovým spektrem od elektroniky, přes pop až ke country. Dramaturgického vedení se zhostil již druhým rokem Mojmír Měchura, hudební producent, tvůrce scénické a filmové hudby a člen pražského kolektivu Wrong.
Hudební program v rámci živého umění Petrohradská kolektiv je podpořen v roce 2021 Ministerstvem kultury ČR,
Magistrátem hlavního města Prahy, Městské části Prahy 10.

Music performances as part of the Live art program of Petrohradská kolektiv are supported by the Ministry of Culture Czech Republic, Prague City Hall, Municipal part Prague 10.