dinghyy
na dvorku Petrohradské
 

22. 08. 2023 19:30

Vstupné: dobrovolné
Entry: donationdinghyy is a boat for two people or more. It's a small boat, but it rides on big waves. Noise, melody, harmony, improv: all are part of our little craft. dinghy is the debut collaboration of music journalist and Dj Freddie Hudson and noisemaker Sofia Mysterioso.

Summer and fall in the courtyard at Petrohradská Kolektiv will be
a showcase of live acts with the focus being on contemporary music production. We will present a broad variety of quality acts from the Czech alternative scene, ranging in genre from electronics, to pop, to country. Dramaturgy oversight will be handled in the fourth year by music producer, scenic and film music composer and member of music promoters collective – Wrong- Mojmir Mechura.

dinghy je loď pro dva a více osob. Je to malá loď, ale brázdí ve vysokých vlnách. Noise, melodie, harmonie, improvizace: to vše je součástí této malé kocábky. dinghy je debutová kolaborace hudebního žurnalisty a DJ Freddie Hudsona a noiserky Sofie Mysterioso.
Léto a podzim na dvoře Petrohradská kolektiv s cyklem živých koncertů, se zaměřením na současnou hudební produkci. Má za cíl představit různorodost a kvalitu české alternativní scény napříč širokým žánrovým spektrem od elektroniky, přes pop až ke country. Dramaturgického vedení se zhostil již čtvrtým rokem Mojmír Měchura, hudební producent, tvůrce scénické a filmové hudby
a člen pražského kolektivu Wrong.


Provoz kulturních aktivit Petrohradská kolektiv je v roce 2023 finančně podpořen Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy, a Městskou částí Prahy 10.

The production of the cultural activities of the Petrohradská kolektiv is financially supported in 2023 by the Ministry of Culture of the Czech Republic, Municipality of the City of Prague, and the Municipal District of Prague 10.