DJ Bingo

na dvorku Petrohradské
 22. 09. 2022 19:30


Vstupné: dobrovolné
Entry: donation
DJ Bingo is a Prague-based producer and DJ. Oscillating between soft cute melodies and epic EDM basslines, his contrasting approach to music has appeared on compilations by BCAA System, Unizone, SOfT, and Swine World. His debut EP was released on BCAA System in 2021. This year, he returned with his latest release, “Echoes Of Some Distant Now”, and won the very first edition of Bastl Instruments’ and Vinyla’s Best Electronic track competition, which searched for the best new electronic sounds and acts in the Czech Republic.


Summer and fall in the courtyard at Petrohradská Kolektiv will be a showcase of live acts with the focus being on contemporary music production. We will present a broad variety of quality acts from the Czech alternative scene, ranging in genre from electronics, to pop, to country. Dramaturgy oversight will be handled in the third year by music producer, scenic and film music composer and member of music promoters collective – Wrong- Mojmir Mechura. 

fb: https://www.facebook.com/BroHanne5

ig: https://www.instagram.com/dj.bingoo/
DJ Bingo je pražský producent a DJ. Osciluje mezi jemnými roztomilými melodiemi a epickými basovými EDM linkami. Svůj různorodý přístup k hudbě prezentoval na kompilacích BCAA System, Unizone, SOfT a Swine World. Debutové EP mu vyšlo na BCAA System v loňském roce. Tento rok se vrátil se svým posledním releasem „Echoes Of Some Distant Now“ a vyhrál první edici soutěže o nejlepší track organizovanou ve spolupráci s cenou Vinyla a Bastl Instruments, která se zaměřuje na hledání toho nejlepšího v současné české elektronické scéně.

Léto a podzim na dvoře Petrohradská kolektiv s cyklem živých koncertů, se zaměřením na současnou hudební produkci. Má za cíl představit různorodost a kvalitu české alternativní scény napříč širokým žánrovým spektrem od elektroniky, přes pop až ke country. Dramaturgického vedení se zhostil již třetím rokem Mojmír Měchura, hudební producent, tvůrce scénické a filmové hudby a člen pražského kolektivu Wrong.


Provoz kulturních aktivit Petrohradská kolektiv je v roce 2022 finančně podpořen Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy, a Městskou částí Prahy 10.

The production of the cultural activities of the Petrohradská kolektiv is financially supported in 2022 by the Ministry of Culture of the Czech Republic, Municipality of the City of Prague, and the Municipal District of Prague 10.