Servicebot

na dvorku Petrohradské
 

23. 05. 2023 19:30

Vstupné: dobrovolné
Entry: donationDavid Štrobach, also known as Kadaver or Servicebot, has been known in the local music and club circles for the last 10+ years as a promoter, club manager, DJ & producer. The sounds he’s been exploring in his live & DJ sets and sound design work span through everything from noise and drone through ambient and post-punk to bleaker strains of techno & electro - anything weird goes, and when asked about his instrument of choice, he tends to respond ‘feedback’. His current live set is a CPU heavy love letter to ‘computer music', prevalently on the contemplative side, with the occasional kaleidoscopic detour into the trippy zone.

Summer and fall in the courtyard at Petrohradská Kolektiv will be a showcase of live acts with the focus being on contemporary music production. We will present a broad variety of quality acts from the Czech alternative scene, ranging in genre from electronics, to pop, to country. Dramaturgy oversight will be handled in the fourth year by music producer, scenic and film music composer and member of music promoters collective – Wrong- Mojmir Mechura.
ig: https://www.instagram.com/asocialanthropology/

sc: https://soundcloud.com/lterecords/servicebot-plant-flesh-lte04

David Štrobach, také známý jako Kadaver nebo Servicebot, je v místních hudebních a klubových kruzích známý již více než 10 let jako promotér, klubový manažer, DJ a producent. Zvuky, které zkoumá ve svých živých a DJ setech a v práci na zvukovém designu, se pohybují od noisu a drone, přes ambient a post-punk, až po temnější podoby techna a electra - cokoli divného se hodí. A když se ho někdo zeptá na jeho nástroj volby, obvykle odpovídá "zpětná vazba". Jeho současný live set je milostný dopis "počítačové hudbě", převážně na kontemplativní straně, s občasným kaleidoskopickým odbočením do psychedelické zóny.
 
Léto a podzim na dvoře Petrohradská kolektiv s cyklem živých koncertů, se zaměřením na současnou hudební produkci. Má za cíl představit různorodost a kvalitu české alternativní scény napříč širokým žánrovým spektrem od elektroniky, přes pop až ke country. Dramaturgického vedení se zhostil již čtvrtým rokem Mojmír Měchura, hudební producent, tvůrce scénické a filmové hudby a člen pražského kolektivu Wrong.


Provoz kulturních aktivit Petrohradská kolektiv je v roce 2023 finančně podpořen Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy, a Městskou částí Prahy 10.

The production of the cultural activities of the Petrohradská kolektiv is financially supported in 2023 by the Ministry of Culture of the Czech Republic, Municipality of the City of Prague, and the Municipal District of Prague 10.