Ragnar Kestis 

na dvorku Petrohradské24. 08. 2021
19.30 


Vstupné: dobrovolné
Entry: donation


Ragnar Kestis

is an experimental musician formerly performing as Izanasz. He emerged on czech electronic scene a few years ago and immediately established himself as one of the most interesting producers of czech ambient scene. He released albums on local label 𝒢𝑒𝓃𝑜𝓉 𝒞𝑒𝓃𝓉𝓇𝑒, on polish ᴘᴏɪɴᴛʟᴇꜱꜱ ɢᴇᴏᴍᴇᴛʀʏ or london based ACR. To classify him just as an ambient musician would be a mistake though, Ragnar Kestis naturally incorporates influences of metal, IDM or noise genre in his production.

Summer in the courtyard at Petrohradská Kolektiv will be a showcase of live acts with the focus being on contemporary music production. We will present a broad variety of quality acts from the Czech alternative scene, ranging in genre from electronics, to pop, to country. Dramaturgy oversight will be handled by music producer, scenic and film music composer and member of music promoters collective – Wrong- Mojmir Mechura.

ℝ𝕒𝕘𝕟𝕒𝕣 𝕂𝕖𝕤𝕥𝕚𝕤

je experimentální hudebník dříve působící pod jménem Izanasz. Před pár lety se objevil na české elektronické scéně a okamžitě se etabloval jako jeden z nejzajímavějších tvůrců tuzemské ambientní hudby. Na kontě má alba pro tuzemský label Genot Centre, polské vydavatelství 𝒫𝑜𝒾𝓃𝓉𝓁𝑒𝓈𝓈 𝒢𝑒𝑜𝓂𝑒𝓉𝓇𝓎 či londýnský label ACR. Zařazovat ho jen do ambientního žánru by ale byla chyba, Ragnar Kestis do své produkce přirozeně začleňuje 𝕧𝕝𝕚𝕧𝕪 𝕞𝕖𝕥𝕒𝕝𝕦, IDM či noisové hudby.


Léto na dvoře Petrohradská kolektiv s cyklem živých koncertů, se zaměřením na současnou hudební produkci. Má za cíl představit různorodost a kvalitu české alternativní scény napříč širokým žánrovým spektrem od elektroniky, přes pop až ke country. Dramaturgického vedení se zhostil již druhým rokem Mojmír Měchura, hudební producent, tvůrce scénické a filmové hudby a člen pražského kolektivu Wrong.Hudební program v rámci živého umění Petrohradská kolektiv je podpořen v roce 2021 Ministerstvem kultury ČR,
Magistrátem hlavního města Prahy, Městské části Prahy 10.

Music performances as part of the Live art program of Petrohradská kolektiv are supported by the Ministry of Culture Czech Republic, Prague City Hall, Municipal part Prague 10.