expandcollapse

na dvorku Petrohradské
 

25. 05. 2022 19:30

Vstupné: dobrovolné
Entry: donationexpandcollapse is a pseudonym of Ester Grohova. She graduated from CAS FAMU and is now primarily focused on sound and sound design and its integration with other media and formats. In her live music sets, she combines field recordings and weaves singing and clarinet tones into dreamy soundscapes. Currently, she is focusing on topics related to acoustic ecology, mutual care, collectivity, and various forms of connection, fragility, resistance, and identity. Through various rituals, she explores their potential for a more empathetic version of society and environmental justice. Lately, she has been increasingly diving into collaborations with various beings and entities and experimenting with spatial sound.


Summer and fall in the courtyard at Petrohradská Kolektiv will be a showcase of live acts with the focus being on contemporary music production. We will present a broad variety of quality acts from the Czech alternative scene, ranging in genre from electronics, to pop, to country. Dramaturgy oversight will be handled in the fourth year by music producer, scenic and film music composer and member of music promoters collective – Wrong- Mojmir Mechura.
ig: https://www.instagram.com/expand_collapse/

sc: https://soundcloud.com/expandcollapse/live-ambient-session-studio-bubec-sleepover-522

expandcollapse je krycí jméno Ester Grohové. Absolvovala CAS FAMU, nyní se zabývá převážně zvukem a sound designem a jeho propojením s dalšími médii a formáty. Ve svých hudebních live setech kombinuje field recordings a do snových ploch snoubí zpěv a tóny klarinetu. Momentálně se zaměřuje na témata spojená s akustickou ekologií, vzájemnou péčí, kolektivitou a různými formami propojení, křehkostí, rezistencí a identit a formou rozličných rituálů zkoumá jejich potenciál pro empatičtější verzi společnosti a environmentální spravedlnost. V poslední době se čím dál více ponořuje do spoluprací s různými bytostmi a entitami a experimentuje s prostorovým zvukem.


Léto a podzim na dvoře Petrohradská kolektiv s cyklem živých koncertů, se zaměřením na současnou hudební produkci. Má za cíl představit různorodost a kvalitu české alternativní scény napříč širokým žánrovým spektrem od elektroniky, přes pop až ke country. Dramaturgického vedení se zhostil již čtvrtým rokem Mojmír Měchura, hudební producent, tvůrce scénické a filmové hudby a člen pražského kolektivu Wrong.


Provoz kulturních aktivit Petrohradská kolektiv je v roce 2023 finančně podpořen Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy, a Městskou částí Prahy 10.

The production of the cultural activities of the Petrohradská kolektiv is financially supported in 2023 by the Ministry of Culture of the Czech Republic, Municipality of the City of Prague, and the Municipal District of Prague 10.