🗯️ For collaborations,
co-production or commercial lease of spaces, contact us on

︎produkce@petrohradskakolektiv.com

For studio lease, send us your portfolio to

︎ ateliery@petrohradskakolektiv.com


JEDNA DVA TŘI GALLERY is showcasing emerging artists since 2016 in Prague.

︎︎︎ ︎ ︎︎︎ ︎

For inquiries, information about gallery or gallery program, contact us on

︎ gallery@petrohradskakolektiv.com

Mon — Fri
/ 3pm— 8pm
Gallery and yard spaces are accessible through the cafe.KAFE PETROHRADSKÁ is refreshing us with freshly brewed coffee since 2019.

︎︎︎ ︎ ︎︎︎ ︎


☕️️For reservations up to 30 people, send us an email or call 

︎ kafe@petrohradskakolektiv.com
︎ +420 720 519 563

Mon — Fri
/ 10am — 10pm 
Sat 
/ 4pm — 10pm


Theo Alexander 

na dvorku Petrohradské26. 08. 2021
19.30 


Vstupné: dobrovolné
Entry: donation


Theo Alexander

is London-based pianist and experimental musician. He fuses sublime and melancholic piano music with tape loops. He released several full-length albums, the last two on prestigious canadian label Arts & Crafts. Theo used to live in Prague for some time and he ran a cassette label Cellar Tapes focused on experimental, noise and ambient music. At the yard of Petrohradská kolektiv, he will perform a special tape loop set.

Summer in the courtyard at Petrohradská Kolektiv will be a showcase of live acts with the focus being on contemporary music production. We will present a broad variety of quality acts from the Czech alternative scene, ranging in genre from electronics, to pop, to country. Dramaturgy oversight will be handled by music producer, scenic and film music composer and member of music promoters collective – Wrong- Mojmir Mechura.

Theo Alexander

je londýnský pianista a experimentální hudebník. Ve své hudbě propojuje jemnou a melancholickou klavírní hudbu s kazetovými smyčkami. Na kontě má několik dlouhohrajících alb, přičemž dvě poslední mu vyšly na prestižním kanadském labelu Arts & Crafts. Theo chvíli pobýval i v Praze a během svého pobytu zde vedl kazetový label Cellar Tapes, kde se zaměřoval na vydávání experimentální, noisové a ambientní hudby. Na dvorku v Petrohradská kolektiv se představí se speciálním setem na kazetové smyčky.

Léto na dvoře Petrohradská kolektiv s cyklem živých koncertů, se zaměřením na současnou hudební produkci. Má za cíl představit různorodost a kvalitu české alternativní scény napříč širokým žánrovým spektrem od elektroniky, přes pop až ke country. Dramaturgického vedení se zhostil již druhým rokem Mojmír Měchura, hudební producent, tvůrce scénické a filmové hudby a člen pražského kolektivu Wrong.
Hudební program v rámci živého umění Petrohradská kolektiv je podpořen v roce 2021 Ministerstvem kultury ČR,
Magistrátem hlavního města Prahy, Městské části Prahy 10.

Music performances as part of the Live art program of Petrohradská kolektiv are supported by the Ministry of Culture Czech Republic, Prague City Hall, Municipal part Prague 10.