šumařˇˇˇobelisk
na dvorku Petrohradské
 

26. 09. 2023 19:30

Vstupné: dobrovolné
Entry: donation

Thank you everyone for the last concert of the season in our beloved courtyard with Dukla. We are still keeping the memory in our hearts.
After seeing how many of you came last Thursday, we have decided to throw two more concerts for this week as a warm gentle goodbye to the summer.
A collaborative improvised live set by two prominent figures of the Czech experimental scene. Jan Kašpar, also known for his work in the project Sítě and various other collaborations, employs processed guitar sound and granular synthesis to create dreamy power ambient textures. Luboš Svoboda is a poet, editor-in-chief of the contemporary poetry platform Psí Víno, and a musician who performs under the name šumařˇˇˇ. His musical and poetic work is characterized by radical approaches to form.Summer and fall in the courtyard at Petrohradská Kolektiv
will be a showcase of live acts with the focus being on contemporary music production. We will present a broad variety of quality acts from the Czech alternative scene, ranging in genre from electronics, to pop, to country. Dramaturgy oversight will be handled in the fourth year by music producer, scenic and film music composer and member of music promoters collective – Wrong- Mojmir Mechura.

Společný improvizovaný live set dvou výrazných postav české experimentální scény. Jan Kašpar aka Obelisk of Light, známý i z projektu Sítě a z řady dalších kolaborací, využívá procesovaný zvuk kytary a granulární syntézu k produkci snových power ambientních ploch. Luboš Svoboda je básník, šéfredaktor platformy pro současnou poezii Psí Víno a hudebník vystupující pod jménem šumařˇˇˇ. Jeho hudební i básnická tvorba se vyznačuje radikálními přístupy k formě.Léto a podzim na dvoře Petrohradská kolektiv s cyklem živých koncertů, se zaměřením na současnou hudební produkci. Má za cíl představit různorodost a kvalitu české alternativní scény napříč širokým žánrovým spektrem od elektroniky, přes pop až ke country. Dramaturgického vedení se zhostil již čtvrtým rokem Mojmír Měchura, hudební producent, tvůrce scénické a filmové hudby a člen pražského kolektivu Wrong.

Provoz kulturních aktivit Petrohradská kolektiv je v roce 2023 finančně podpořen Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy, a Městskou částí Prahy 10.

The production of the cultural activities of the Petrohradská kolektiv is financially supported in 2023 by the Ministry of Culture of the Czech Republic, Municipality of the City of Prague, and the Municipal District of Prague 10.