Nikol Štrobach
na dvorku Petrohradské
 

29. 08. 2023 19:30

Vstupné: dobrovolné
Entry: donationNikol originates from Brno, where she works for Bastl Instruments and the Synth Library. Her focus is teaching Modular Synthesis online (Patcheni s Nikol) and in a series of workshops around the world. Nikol also co-founded Pink Noise, a community of women whose aim is to create safe spaces for female and non-binary people to explore and pursue a more equitable environment within the music industry. In her ambient music, she explores playing on/with plants and samples sourced from animals and nature.
Summer and fall in the courtyard at Petrohradská Kolektiv will be
a showcase of live acts with the focus being on contemporary music production. We will present a broad variety of quality acts from the Czech alternative scene, ranging in genre from electronics, to pop, to country. Dramaturgy oversight will be handled in the fourth year by music producer, scenic and film music composer and member of music promoters collective – Wrong- Mojmir Mechura.

Nikol pochází z Brna, kde pracuje pro Bastl Instruments a Synth Library. Zaměřuje se na výuku modulární syntézy a v rámci workshopů po celém světě i v online prostředí (Patchení s Nikol). Je také spoluzakladatelkou Pink Noise, komunity žen, která si klade za cíl vytvářet bezpečné prostory pro ženy a non-binární osoby a prosazovat spravedlivější prostředí v hudebním průmyslu. Ve své ambientní hudbě zkoumá hru s rostlinami a používá samply zvířat a přírody.
Léto a podzim na dvoře Petrohradská kolektiv s cyklem živých koncertů, se zaměřením na současnou hudební produkci. Má za cíl představit různorodost a kvalitu české alternativní scény napříč širokým žánrovým spektrem od elektroniky, přes pop až ke country. Dramaturgického vedení se zhostil již čtvrtým rokem Mojmír Měchura, hudební producent, tvůrce scénické a filmové hudby
a člen pražského kolektivu Wrong.


Provoz kulturních aktivit Petrohradská kolektiv je v roce 2023 finančně podpořen Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy, a Městskou částí Prahy 10.

The production of the cultural activities of the Petrohradská kolektiv is financially supported in 2023 by the Ministry of Culture of the Czech Republic, Municipality of the City of Prague, and the Municipal District of Prague 10.