Strachkvas

na dvorku Petrohradské
 

30. 05. 2023 19:30

Vstupné: dobrovolné
Entry: donationEver-hailing from somewhere in-between both Ostrava and Brno, Strachkvas, a solitaire producer and visual artist, has been successively building a significant local acclamation. Shortly after his extensive study period in Helsinki where he focused on sharpening both DJ and production skills, he presented his first comprehensive release on Gin&Platonic and followed by Blind Worm Variations released on the Finnish label World Canvas.

His production, including contemporary IDM as well as PC game soundtracks, tend to morph into picturesque precepts of dissolved rhythms formerly to be easily recognizable. Balancing emotional cocktail of both happiness and anger.
Summer and fall in the courtyard at Petrohradská Kolektiv will be a showcase of live acts with the focus being on contemporary music production. We will present a broad variety of quality acts from the Czech alternative scene, ranging in genre from electronics, to pop, to country. Dramaturgy oversight will be handled in the fourth year by music producer, scenic and film music composer and member of music promoters collective – Wrong- Mojmir Mechura.
ig: https://www.instagram.com/strachkvas/

sc: https://ginandplatonic.bandcamp.com/album/hedonic-treadmill

Strachkvas, solitérní producent a vizuální umělec, pocházející někde mezi Ostravou a Brnem, si postupně vybudoval významné renomé na lokální scéně. Krátce po svém rozsáhlém studiu v Helsinkách, kde se zaměřil na zdokonalení svých DJ a produkčních dovedností, představil své první album na labelu Gin&Platonic, následované albem Blind Worm Variations na finském labelu World Canvas.

Jeho produkce, zahrnující vlivy současného IDM a soundtracků k počítačovým hrám, má tendenci se měnit v pitoreskní náznaky rozmělněných rytmů. Jeho tvorba je vyvážený mix mezi štěstím a agresí..
Léto a podzim na dvoře Petrohradská kolektiv s cyklem živých koncertů, se zaměřením na současnou hudební produkci. Má za cíl představit různorodost a kvalitu české alternativní scény napříč širokým žánrovým spektrem od elektroniky, přes pop až ke country. Dramaturgického vedení se zhostil již čtvrtým rokem Mojmír Měchura, hudební producent, tvůrce scénické a filmové hudby a člen pražského kolektivu Wrong.


Provoz kulturních aktivit Petrohradská kolektiv je v roce 2023 finančně podpořen Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy, a Městskou částí Prahy 10.

The production of the cultural activities of the Petrohradská kolektiv is financially supported in 2023 by the Ministry of Culture of the Czech Republic, Municipality of the City of Prague, and the Municipal District of Prague 10.