Freddie Hudson

na dvorku Petrohradské
 

30. 06. 2022 19:30

Vstupné: dobrovolné
Entry: donation

Freddie Hudson is Prague based DJ, experimental musician and music journalist. Affiliate of Inverted Audio, Radio Punctum's Pajita show founder and Noise Kitchen crew member and one of the most notable persons responsible for spreading word about Czech experimental music scene outside of czech borders. Freddie Hudson will present his experimental side with echoed drone, processed samples and modular synth.

Summer and fall in the courtyard at Petrohradská Kolektiv will be a showcase of live acts with the focus being on contemporary music production. We will present a broad variety of quality acts from the Czech alternative scene, ranging in genre from electronics, to pop, to country. Dramaturgy oversight will be handled in the third year by music producer, scenic and film music composer and member of music promoters collective – Wrong- Mojmir Mechura. Also will be joined for the second time by composer and audiovisual artist Oliver Torr.


fb: https://www.facebook.com/Freddie.C.Hudson

ig: https://www.instagram.com/fh_1138/
Freddie Hudson je v Praze usazený DJ, experimentální hudebník a hudební novinář. Je napojen na hudební platformu Inverted Audio, vede show Pajita na Rádiu Punctum, je součástí prostoru Noise Kitchen a je jedním z nejaktivnějších propagátorů české experimentální scény mimo hranice České republiky. Na Petrohradské vystoupí se svým experimentálním setem s echovanými drony, procesovanými samply a modulárním systémem.

Léto a podzim na dvoře Petrohradská kolektiv s cyklem živých koncertů, se zaměřením na současnou hudební produkci. Má za cíl představit různorodost a kvalitu české alternativní scény napříč širokým žánrovým spektrem od elektroniky, přes pop až ke country. Dramaturgického vedení se zhostil již třetím rokem Mojmír Měchura, hudební producent, tvůrce scénické a filmové hudby a člen pražského kolektivu Wrong, kterého již po druhé svým výběrem doplní hudební skladatel a audiovizuální umělec Oliver Torr.


Provoz kulturních aktivit Petrohradská kolektiv je v roce 2022 finančně podpořen Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hlavního města Prahy, a Městskou částí Prahy 10.

The production of the cultural activities of the Petrohradská kolektiv is financially supported in 2022 by the Ministry of Culture of the Czech Republic, Municipality of the City of Prague, and the Municipal District of Prague 10.