LIVE: Theo Alexander & QOW
na dvorku Petrohradské
30. 07. 2024 19:00

Vstupné: dobrovolné
Entry: donation

A showcase of live acts with the focus on contemporary music production. We will present a broad variety of quality acts from the Czech alternative scene in the fourth year by music dramaturgist Mojmir Mechura.

Průřez živého umění se zaměřením na současnou hudební produkci. Pod dramaturgickým vedením Mojmíra Měchury již čtvrtým rokem představíme širokou škálu  vystoupení z české alternativní scény. 


Theo Alexander (London, UK) and QOW (Omar El Sadek, Cairo, Egypt) debuted their collaboration last year during a residency at MeetFactory. Together they have combined their respective skills in electronic and contemporary classical music to create a hybrid music that sounds like neither of them alone. QOW has performed across Europe, including producing live AV for Zuli, Abadir, and many others. His debut album for Genot Centre, Dawafer, was featured in The Wire in 2021. Theo Alexander has released three albums with Canadian independent label Arts & Crafts, and has been remixed by the likes of Visible Cloaks and Kaitlyn Aurelia-Smith. His ensemble compositions have premiered across Europe and the UK.

Theo Alexander (Londýn, Velká Británie) a QOW (Omar El Sadek, Káhira, Egypt) debutovali svoji spolupráci v minulém roce během rezidence v MeetFactory. Společně kombinují své dovednosti v elektronické a současné klasické hudbě, aby vytvořili hybridní hudbu, která nezní jako ani jeden z nich samostatně. QOW vystupoval po celé Evropě, včetně vizuální produkce živého AV pro Zuliho, Abadira a mnoho dalších. Jeho debutové album pro Genot Centre s názvem Dawafer bylo v roce 2021 uvedeno v časopise The Wire. Theo Alexander vydal tři alba na kanadském nezávislém vydavatelství Arts & Crafts a jeho skladby byly remixovány například Visible Cloaks či Kaitlyn Aurelia-Smith. Jeho kompozice pro ansámbly měly premiéry po celé Evropě a ve Velké Británii.

Provoz kulturních aktivit Petrohradská kolektiv je v roce 2024 finančně podpořen Ministerstvem kultury ČR, Hlavním městem Praha a Městskou částí Prahy 10, Národním plánem obnovy ze zdrojů Evropské unie.

The production of the cultural activities of the Petrohradská kolektiv is financially supported in 2024 by the Ministry of Culture of the Czech Republic, Capital city of Prague, and the Municipal District of Prague 10.