Festival Lusófona, který se koná již od roku 2007, je největším a jediným festivalem portugalského jazyka v Praze. Obvykle se koná v červnu, ale letos jej s ohledem na jarní epidemiologickou situaci přesouváme na začátek října. Festival organizovaný Portugalským centrem v Praze Camões, I.P. a spolkem Lusofonia Aberta, z.s se snaží být prostorem pro dialog mezi milovníky portugalskojazyčných kultur a veřejností v Praze.

Čtrnáctý ročník festivalu Lusófona se kvapem blíží!

Čeká nás gastronomie, promítání mosambického filmu Comboio de Sal e Açúcar, tradiční lusofonní hry pro děti a hodně muziky. Zatančete si s muzikanty z brazilského jamu Roda de Samba a poslechněte si sólový koncert Portugalce Joãa Berhana (zpěv, kytara, klávesy). Sejdeme se v sobotu 9. října, mezi 15:00 a 22:00, v jedinečném uměleckém prostoru Petrohradská kolektiv (Petrohradská 438/13, Vršovice, 101 00 Praha).


Vstup ZDARMA fotografie © archiv Festival Lusófona 2021 - 14. ročník

PROGRAM

15:00 Promítání mosambického filmu Comboio de sal e açúcar


Jeden vlak. Sedmi set kilometrová trať plná nástrah. Občanská válka v Mosambiku. Dva kapitáni bojující o Rosinu lásku. Než vlak se stovkami pasažérů dojede do cíle, musí kvůli kouzlům a neustálým útokům mnohokrát zastavit. Cesta rychlostí 5 km/h divokou africkou krajinou, kde před každou stanicí číhá nebezpečí. První mosambický film nominovaný na Oscara. Africký western.

Režie: Licínio Azevedo / Hrají: Matamba Joaquim, Melanie de Vales Rafael, António Nipita, Thiago Justino, Sabina Fonseca a další / V portugalštině s anglickými titulky.

Svá místa na promítání filmu si prosím REZERVUJTE na www.kinopetrohradska.cz
15:00 Lusofonní trh a brazilské churrasco


Ke všem lusofonním svátkům a oslavám patří dobré jídlo a pití. V sobotu proto budete moct ochutnat portugalské víno, sladké i slané “pastéis”, brazilský koktejl caipirinha a tradiční brazilské “churrasco”, tedy maso opékané na dřevěném uhlí. Občerstvení pro vás připravují Světlana Brandão a Brazilian BBQ Party.


15:00 Tradiční hry z portugalsky mluvících zemí pro děti


Program speciálně připravený pro malé “lusofalantes” se odehraje v parku U Vršovického nádraží, kde se sejdeme ve tři hodiny odpoledne.


17:00 Čtenářský klub: Ana Teresa Pereirová – Karen


Překladatelka Anna Tietzová představí knihu madeirské autorky Any Teresy Pereirové Karen, která nedávno vyšla v nakladatelství Triáda. / V češtině.


17:30 Roda de samba – Kleberson Oliveira e amigos


Podvečer se ponese v rytmu tradiční brazilské samby. Několik brazilských muzikantů žijící v České republice se zapojí do „roda de samba“, jedinečného hudebního vystoupení, které má svůj původ ve velkých brazilských metropolích, jako jsou Rio de Janeiro, Salvador, Recife a São Paulo. Stejně jako v případě jazzových jam sessions se k „roda de samba“ mohou připojit i přihlížející hudebníci či tanečníci. Nechte se s námi unést strhující brazilskou atmosférou.19:00 Sardinhada


Tradiční opékání sardinek na grilu. Taky už cítíte tu lisabonskou vůni?


19:00 Čtenářský klub: Reginaldo Prandi – Ukradený déšť a jiné příběhy z Amazonie


Představení kolektivního překladu amazonských příběhů a krátké povídání o současném dění v Amazonii. / V češtině.


20:00 João Berhan


Teskné i veselé skladby. Propojení popu a fada společně se zvukem tradičního perkusního nástroje “adufe”, rytmy z venkova i zvuky města. Slůvka umně poskládaná mezi úvodním veršem a závěrečnou strofou, která pokaždé překvapí. To je hudba mladého portugalského umělce Joãa Berhana.

Partnerem koncertu je portugalská asociace d´Orfeu, která připravuje projekt OuTonalidades.